
Satversmes tiesa lemj – kam taisnība: dzīvokļu īpašniekiem vai zemes īpašniekiem?
Latvijā atkal uzliesmo juridisks konflikts: 15. maijā Satversmes tiesa sāka izskatīt lietu, kas tieši ietekmē tūkstošiem dzīvokļu īpašnieku. Strīda centrā – maksa par zemes lietošanu, uz kuras atrodas daudzdzīvokļu mājas.
Satversmes tiesā vērsusies zemes īpašnieku grupa, tautā dēvēta par „zemes baroniem”. Viņi iebilst pret likumā noteikto 4% maksu no zemes kadastrālās vērtības gadā par zemes lietošanu. Zemes īpašnieki uzskata, ka šī likme nesedz viņu izdevumus un nav taisnīga kompensācija.
Turklāt viņi ir neapmierināti ar ieviestajiem maksas pieauguma ierobežojumiem. No 2025. gada 1. janvāra stāsies spēkā jauns regulējums, kas paredz, ka maksa var pieaugt ne vairāk kā par 30% gadā līdz 2028. gada 31. decembrim. Šis Saeimas lēmums pieņemts, lai aizsargātu dzīvokļu īpašniekus no straujiem maksājumu pieaugumiem kadastrālās vērtības izmaiņu dēļ.
Pēc Satversmes tiesas lēmuma iepriekšējā lietā (Nr. 2022-02-01), kurā 4% maksa tika atzīta par apstrīdētu, Saeimai bija jāgroza likums. Tomēr zemes īpašnieki uzskata, ka veiktās izmaiņas neatrisināja problēmu, bet tikai ieviesa papildu maksājumus dzīvokļu īpašniekiem (piemēram, 15 eiro gadā par paziņojuma nosūtīšanu, 30 eiro par maksājuma kavējumu).
Tāpēc zemes īpašnieki atkal vērsās tiesā, un Satversmes tiesa ierosināja deviņas lietas, kuras vēlāk apvienoja vienā.
Zemes īpašnieki apgalvo ka 4% maksa ir nepietiekama par privātās zemes faktisko izmantošanu.
Viņiem jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis, pat ja dzīvokļu īpašnieki kavē maksājumus.
Likums ierobežo viņu tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību. Viņi ir nelabvēlīgākā situācijā, salīdzinot ar pašvaldībām, kuru zeme netiek aplikta ar nodokli.
Dzīvokļu īpašnieki un viņu pārstāvji savukārt norāda, ka Likums novērsa netaisnību, kad zemes īpašnieki varēja uzspiest savus nosacījumus. Fiksētā 4% likme nodrošināja stabilitāti un prognozējamību.
Maksas pieauguma ierobežojumi pasargā no strauji pieaugušiem maksājumiem. Jaunie noteikumi līdzsvaro starp dzīvokļu un zemes īpašnieku tiesības.
Satversmes tiesa izskata lietu rakstveida procesā. Lēmums gaidāms 30 dienu laikā pēc sēdes. Tiesai jāvērtē, vai noteiktā maksa atbilst Satversmei un vai tiek ievērots intereses līdzsvars starp zemes īpašniekiem un dzīvokļu īpašniekiem.
Interesanti, ka šī ir jau astotā lieta, kurā tiesai jāizvērtē piespiedu dalītā īpašuma regulējums. Iepriekš tiesa bieži atzina likuma normas par neatbilstīgām Satversmei, liekot Saeimai tās pārskatīt.
Pašlaik grūti prognozēt. Dzīvokļu īpašnieki cer, ka valsts viņus aizsargās no strauja izdevumu pieauguma. Zemes īpašnieki cer, ka tiesa atbalstīs viņu argumentus un palielinās maksu.
Kamēr notiek juridiskā cīņa, dzīvokļu īpašniekiem atliek būt novērotājiem — un maksātājiem. Neatkarīgi no tiesas lēmuma, tieši viņi sedz gan likumīgo maksu, gan jebkādus papildu maksājumus, kas var tikt atzīti par pamatotiem.