Patiesības mirklis

To māju iedzīvotājiem, kuru pārvaldīšanu nav pārņēmuši paši dzīvokļu īpašnieki, nav īpaši daudz tiesību, bet ir viens mēnesis gadā, kad pārvaldniekam jāuzklausa viņu viedoklis galvenajā jautājumā – par pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu. Kā šo maksu samazināt? Kā panākt, lai mājā tiktu veikti nepieciešamie remonta darbi? Kā ietaupīt mājas naudu? Sekojiet mūsu instrukcijai.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1014 dzīvokļu īpašnieku nepārņemtas daudzdzīvokļu mājas pārvaldniekam līdz 15. oktobrim jāsastāda mājas apsaimniekošanas tāme nākamajam gadam.

Tāme ir plāns, kurā pārvaldnieks norāda, cik daudz naudas paredzējis novirzīt mājas tehniskajai apkopei, cik sanitārajai kopšanai, cik remonta darbiem. Atsevišķā ailē ir ierakstīta pārvaldnieka administratīvajiem izdevumiem paredzētā summa. Saskaitiet šos izdevumus un iegūsiet apsaimniekošanas maksu, kas Latvijā svārstās no 15 līdz 80 santīmiem par kvadrātmetru. Gribam vai negribam, bet šī nauda mums katru mēnesi jāsamaksā namu pārvaldei.

Vienkārši tāpat ņemt naudu no iedzīvotājiem pārvaldnieks nevar, viņam ir jāpaskaidro, par ko maksā dzīvokļu īpašnieki un īrnieki, kā nauda tiks izlietota. Tāpēc arī viņš sastāda tāmi nākamajam gadam.

Taču tāmei nav tikai informatīvs raksturs. Ministru kabineta noteikumi Nr. 1014 nosaka, ka pat pārvaldīšanā nepārņemto māju iedzīvotājiem ir tiesības mājas apsaimniekošanas tāmē izdarīt grozījumus. Piemēram, viņi var atteikties no mājas sanitārās kopšanas, tas ļaus ietaupīt naudu uz sētnieka algas rēķina. Tikai tādā gadījumā iedzīvotājiem pašiem nāksies kopt māju un viņi paši atbildēs attiecīgajām varas struktūrām par tajā valdošo kārtību.

Lai iedzīvotāji darītu zināmu savu viedokli par pārvaldnieka nākamā gada plāniem, ieteicams noturēt kopsapulci. Tajā viņi var kopīgi apspriest tāmi un izlemt, piekrist tai vai nepiekrist. Nepiekrīt? Dzīvokļu īpašnieki vispārējā balsošanā var noraidīt namu pārvaldes iecerēto remonta darbu plānu (mainīt, papildināt vai, gluži otrādi, sašaurināt darbu klāstu). Viņi var aicināt pārvaldnieku samazināt administratīvos izdevumus, var pieņemt lēmumu izveidot mājas rezerves fondu.

Kopsapulces lēmums jānoformē protokola veidā un jāparaksta vairākumam dzīvokļu īpašnieku. Pārvaldniekam jāņem vērā visi dzīvokļu īpašnieku norādījumi. Ja viņš nespēj māju apsaimniekot par iedzīvotāju piedāvāto cenu, viņam tas jāpasaka, piedāvājot dzīvokļu īpašniekiem pārņemt pārvaldīšanas tiesības.

Tūkstošiem māju iedzīvotāju ik gadus risina aktīvas sarunas ar pārvaldniekiem. Viņi nesnauž, jo zina – ja līdz 15. novembrim nebūs pauduši savu viedokli, spēkā stāsies pārvaldnieka piedāvātais apsaimniekošanas plāns. Pēc 15. novembra to vairs nevarēs grozīt. Tāpēc bez vilcināšanās jāizmanto iespēja ietekmēt mājas apsaimniekošanas maksu un kvalitāti.

Diemžēl daudzi iedzīvotāji joprojām nezina savas tiesības vai arī kautrējas namu pārvaldē pieprasīt gada tāmi. Tā ir liela kļūda. Pārvaldnieka pienākums ir pēc dzīvokļa īpašnieka pirmā pieprasījuma izsniegt viņam tāmes projektu. Pat ja iedzīvotāji principā neiebilst pret piedāvāto apsaimniekošanas maksu, tāme palīdzēs viņiem saprast, kā tiek izlietota nauda un kādi remonta darbi mājā gaidāmi.

Tātad ņemiet gada tāmi, izpētiet skaitļus, apspriediet, nebaidieties iesaistīties diskusijā ar pārvaldnieku! Jūsu aktivitāte nāks mājai par labu.