Siltums kļūs divreiz dārgāks?
- Detaļas
- Kategorija: Tarifi
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Aprīlis 2012 14:52
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ceļ trauksmi: valsts atrodas uz iedzīvotāju lielo parādu izraisītas komunālās krīzes sliekšņa. Tādā situācijā valdības darba kārtībā esošā siltuma tarifu paaugstināšana līdzinās pašnāvībai!
LPS ir apkopojusi datus par parādiem un konstatējusi, ka rīdzinieki šobrīd nav samaksājuši par uzņēmuma Rīgas siltums pakalpojumiem aptuveni 9 miljonus latu, bet Latvijas iedzīvotāju kopējais parāds par siltumu tuvojas 30 miljoniem latu. Nekas tamlīdzīgs sen, pareizāk sakot, nekad nav piedzīvots – pat visai sarežģītajā 1993. gadā iedzīvotāji rēķinus maksāja daudz akurātāk.
Turklāt, kā norāda LPS speciālisti, reālās parāda summas var ievērojami pārsniegt oficiālās, jo daļa namu pārvalžu norēķinājās iedzīvotāju vietā, cerot, ka vasarā cilvēki saņemsies un parādu atdos. Bet tas nenotiek. Siltajos mēnešos dzīvokļu saimnieki parādu par siltumenerģiju ir samazinājuši tikai par 8%. Dažās pilsētās iedzīvotāju parādi vidēji līdzinās triju četru mēnešu komunālo maksājumu rēķiniem. Tā vairs nav nelaime, tā ir katastrofa.
Pašvaldību savienība ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam un attiecīgo ministriju vadītājiem, brīdinot politiķus, ka rudenī ieplānotā siltumtarifa celšana par 47% var izrādīties iznīcinoša siltuma piegādātājiem un pēc tam arī iedzīvotājiem.
Tarifa tik kolosāla celšana patiešām ir iespējama. Pirmkārt, par 30% tiek paaugstināta gāzes cena (līdz 165 latiem par 1000 kubikmetriem). Otrkārt, Latvija nolēmusi energonesēju apgrūtināt ar neparedzētiem nodokļiem. Vispirms politiķi piemēroja gāzei 10% akcīzes nodokli, bet tagad apsver iespēju aplikt siltumapgādes pakalpojumu ar 21% PVN. Šie pasākumi būs iemesls tam, ka apkures cena ziemā pieaugs aptuveni divkārt.
LPS un tās partneri iesaka Ekonomikas ministrijai nekavējoties izstrādāt siltumapgādes politiku valstī un atbilstošu rīcības plānu. Valdībai ieteikts nepiemērot 10% akcīzes nodokli dabas gāzei, kas tiek izlietota siltumenerģijas ražošanai, un nepaaugstināt PVN likmi. Ja tas netiks darīts, nākamajā ziemā iedzīvotāju parāds dubultosies, un tā sekas izjutīs visa Latvijas ekonomika.