Ineta Geipele: „Vajag celt latiņu!”
- Detaļas
- Kategorija: Namu pārvalde
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Aprīlis 2012 14:58
Pagājušajā mēnesī Rīgas Tehniskā universitāte izlaida lielajā dzīvē jaunus mājokļu un nekustamā īpašuma pārvaldes speciālistus. RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūts var lepoties – tā absolventi ir pieprasīti visā Eiropā!
Šajās dienās RTU sākās kārtējā uzņemšana bakalaura studiju programmā „Nekustamā īpašuma pārvaldība” un maģistra studiju programmā „Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma vadīšana”. Bez tam Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūtā var apgūt arī pirmā līmeņa programmu Nekustamā īpašuma pārvaldība, kas paver iespēju pārvaldnieka izglītību iegūt divos gados. Skolu absolventiem tiek piedāvātas mācības dienas nodaļā, vecāka gadagājuma cilvēkiem ar darba pieredzi – neklātienes nodaļā.
Institūta direktore Ineta Geipele pastāstīja, kas nākotnē sagaida tos, kuri pamet RTU ar augstākās izglītības diplomu kabatā.
– Daudzi no viņiem ir strādājoši cilvēki. Daži ir speciālisti lielās namu pārvaldēs, viens otrs ticis pat līdz apsaimniekošanas uzņēmuma vadītāja vietnieka amatam.
Viens no mūsu puišiem nekādi nevarēja saņemties un atrast darbu, bet tad pieteicās konkursā uz vakantu amatu namu apsaimniekošanas uzņēmumā un īsi pirms izlaiduma ieguva šo darbu. Esmu pārliecināta, palīdzēja arī tas, ka students apsolīja jaunajā darbā ierasties ar mūsu diplomu. Bija ļoti patīkami, kad izlaidumā puiša vecāki teica pedagogiem pateicības vārdus.
– Tātad bez darba jūsu absolventi nepaliek?
– Parasti ne. Ir jaunieši, kas vēlas izmēģināt spēkus ārzemēs. RTU absolventus ar bakalaura diplomu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas jomā darbā pieņem solīdas Rietumu kompānijas. Mūsu bijušie studenti strādā Norvēģijā un Vācijā. Viena meitene ir aizbraukusi uz Spāniju, bet viena šā gada absolvente dosies uz Londonu, kur viņa izgāja praksi.
– Kāds jūsu institūtam bija aizvadītais mācību gads?
– Lielākais pieprasījums pēc nekustamā īpašuma pārvaldības programmas bija tūlīt pēc tas iedibināšanas 2007. gadā. Pēc tam, lai gan bija labvēlīgie „treknie” gadi, akcents pārvirzījās uz neklātienes mācību formu, bet tagad, ekonomiskās recesijas laikā, studentu skaits atkal pieaug. Cilvēki saprot, ka nekustamā īpašuma sfērā ir vajadzīgi profesionāļi, bet profesionāļiem vajadzīgas zināšanas. Pie mums studenti iegūst ne tikai informāciju, bet arī pieredzi – veselu gadu viņi strādā praksē.
– Kādas atsauksmes saņemat no uzņēmējiem, kas pieņem studentus praksē?
– Viņi atzīst, ka mūsu studenti ir ļoti elastīgi un spēj pielāgoties. Tas tāpēc, ka universitātes mācību programma ir ļoti plaša un skar daudzas sfēras – nekustamā īpašuma, būvuzņēmējdarbības, arhitektūras un enerģētikas ekonomiku un menedžmentu. Piekrītu, ka tas ir sarežģīts salikums. Mēs mācām nevis vienkārši kalkulēt, bet arī izstrādāt tāmes apsaimniekošanas un būvniecības darbiem. Lai to darītu, vajag prast orientēties, piemēram, būvmateriālos! Tā ir vistīrākā inženierekonomika. Gadās, ka studenti žēlojas: „Kāpēc mums ir tik grūti? Citās programmās – viens divi, un augstākā izglītība rokā!...” Bet rezultāti neizpaliek – mūsu studenti ir pieprasīti uzreiz pēc izlaiduma.
– Vai jūsu studenti vecajās namu pārvaldēs var realizēt savas progresīvās idejas? Viss jaunais taču parasti sastopas ar pretestību...
– No sarunām ar studentiem noprotu, kas ar šķēršļiem viņi nesaduras. Vajadzīga tikai radoša pieeja. Namu pārvalžu darbinieku vecākā paaudze ņem no jaunajiem to, kā pašiem trūkst – informāciju par jaunākajām datorprogrammām, būvmateriāliem, modernajiem renovācijas tehniskajiem risinājumiem. Šī sadarbība dod labumu visiem, tai skaitā māju iemītniekiem.
– Patlaban RTU notiek studentu uzņemšana. Vai nākamgad gaidāt auditorijās vairāk jauniešu vai jau nobriedušu pārvaldnieku, kuriem vajadzīgas jaunas zināšanas?
– Mūsu programmas piemērotas visu kategoriju cilvēkiem, kuri vēlas gūt zināšanas mājokļu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas sfērā, tostarp arī visparastākajiem dzīvokļu īpašniekiem. Daudzi Latvijas iedzīvotāji jau domā par īpašnieku sabiedrību dibināšanu savos daudzdzīvokļu namos, bet pagaidām viņiem trūkst elementāru zināšanu. Tāpēc gaidām, piemēram, dzīvokļu īpašnieku sabiedrību pārstāvjus. Viņi var pamācīties divus gadus nekustamā īpašuma pārvaldības pirmā līmeņa programmā un iegūt zemākā līmeņa profesionālo kvalifikāciju. Citi, kam ir vairāk pacietības un iespēju, var startēt nekustamā īpašuma pārvaldības bakalaura studiju programmā, veltot mācībām četrus gadus.
– Bet vai tas iespējams citā sfērā strādājošam cilvēkam, kuram nav īpaši daudz brīva laika?
– Visas mūsu programmas, maģistrantūru ieskaitot, veidotas tā, lai pieaugušiem cilvēkiem nevajadzētu pārtraukt darbu. Institūta neklātienes nodaļā mācās studenti no 23 līdz pat 64 gadu vecumam, un nav nekādu problēmu! Neklātnieki apmeklē nodarbības trīs dienas mēnesī – piektdienā, sestdienā un svētdienā no rīta līdz vakaram. Bet varu teikt: ja kāds domā, ka tas ir vienkārši, viņš kļūdās. Informācijas apjoms ir visai liels, daudzus darbus nākas veikt mājās.
– Šobrīd augstākā izglītība pārvaldniekiem nav obligāta. Vai tas ko maina RTU politikā?
– Jā, Satversmes tiesa atcēla normu par obligātu augstāko izglītību pārvaldniekiem. Bet diez vai nākotnē šīs profesijas pārstāvji varēs iztikt bez augstskolas diploma... Iespējams, ka jaunajā Būvniecības likumā tiks ietverta norma, ka atbildīgi par būvdarbiem un renovāciju ir paši pasūtītāji. Jautājums: ja pasūtītājs būs objekta īpašnieks vai pārvaldnieks, vai viņš bez attiecīgām zināšanām spēs uzraudzīt darbu kvalitāti? Jā, ir cilvēki, kas uzskata, ka obligātas augstākās izglītības prasība pārvaldniekiem ierobežo viņu tiesības. Taču jebkuram mūsdienu cilvēkam zināšanas ir laime. Īsti profesionāļi to saprot. Ļoti labi, ka tagad Latvijā izveidota Namu pārvaldnieku ģilde, par kuras locekļiem var kļūt tikai kompetenti speciālisti. Tas ir slavējami! Visā Eiropā profesionālajiem pārvaldniekiem izvirza ļoti augstas prasības.
– Tātad Eiropas Savienībā pārvaldnieka izglītība ir pieprasīta?
– Jā, tur ir vairāk nekā trīsdesmit bakalaura programmu par nekustamā īpašuma pārvaldīšanu un apsaimniekošanu, bet maģistrantūras līmenī ir gandrīz divdesmit tādu programmu. Attīstītajām valstīm ir lielāka demokrātijas pieredze nekā mums, tāpēc Latvijai vajadzētu pēc tām orientēties. Ja ES valstis uzskata, ka tām nepieciešami izglītoti nekustamā īpašuma pārvaldības speciālisti, tad kurp ejam mēs, nolaižot latiņu zemāk?
– Acīmredzot punktu uz „i” uzliks pats pārvaldības tirgus...
– Šķiet, tieši tā arī notiks. Šobrīd likumdevēji var netieši uzlikt pārvaldniekiem atbildību par renovācijas un būvniecības procesiem. Daudzas mājas piedalās ES finansētos renovācijas projektos, taču Eiropas Savienība sedz 50 procentus no darbu izmaksām tikai tādā gadījumā, ja māja ir sasniegusi plānoto siltumekonomiju. Bet tas iespējams tikai patiesi kvalitatīvas renovācijas gadījumā. Vai vienkāršs iedzīvotājs var atbildēt par kvalitāti? Nē. Ja Būvniecības likumā tiks izdarīts šāds grozījums, viņš kļūs par situācijas ķīlnieku! Cilvēks bez zināšanām un pieredzes nespēs akmens vati atšķirt no stikla vates. Palīdzēt mājai varēs tikai kompetents pārvaldnieks, kam iedzīvotāji būs nodevuši uzraudzības funkciju. Bet tādu pārvaldnieku vēl vajag izraudzīties. Beigu beigās iedzīvotāji nolīgs to, kurš pratīs pierādīt savas zināšanas, tostarp arī ar augstskolas diploma palīdzību.
– Praktisks jautājums: vai dienas nodaļas studenti varēs nākamgad pretendēt uz budžeta vietām?
– Bakalaura studiju programmā būs piecas budžeta vietas.
– Pieredzējušiem pārvaldniekiem un dzīvokļu īpašnieku sabiedrību pārstāvjiem droši vien būtu interesanti uzzināt, cik maksā mācības neklātienes nodaļā.
– Mācību maksa pirmā līmeņa studiju (koledžas) programmā ir 580 latu gadā. Piekritīsit, ka tas ir pietiekami lojāli. Studijas bakalaura programmā maksā 600 latu gadā, maģistrantūrā – 780 latu. Laba ziņa bezdarbniekiem. Nodarbinātības Valsts aģentūra (NVA) atsūtījusi pie mums dažus arhitektus un būvniekus, kuri šobrīd palikuši bez darba. Tagad viņi brīvo laiku izmanto izglītībai, bet mācības tiek finansētas no ES struktūrfondiem. Ja jūs vēlaties mācīties RTU tādas programmas ietvaros, iesaku vērsties pēc informācijas pie sava NVA inspektora.
– Bet vai šie potenciālie studenti paspēs nokārtot visas formalitātes?
– Noteikti paspēs, jo dokumentu pieņemšana mūsu neklātienes nodaļā turpināsies līdz 10. septembrim. Nākamo uzņemšanu noteikti rīkosim ziemā, janvārī.