Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

„Kauna viņiem nav...”

Kaimiņi par ūdeni nebija samaksājuši 2000 eiro!  Kas palīdzēja atklāt zādzību? 

Ūdens zudumi daudzdzīvokļu mājā var pārsniegt 20% no vidējā patēriņa. Dzīvokļu īpašniekiem tas nozīmē lielākus ikmēneša rēķinus. Vai ir kāds efektīvs veids, kā samazināt ūdens zudumu apmēru un nepārmaksāt par saņemto pakalpojumu? Šo jautājumu apspriedīsim kopā ar uzņēmuma Sanrems vadītāju Žannu Presu.

Speciālisti ne reizi vien ir pētījuši ūdens zudumu cēloņus daudzdzīvokļu mājās. Izdarītie secinājumi ļauj konstatēt četrus galvenos faktorus, kuru dēļ dzīvokļu ūdens skaitītāju rādījumu summa nesakrīt ar mājas ūdens skaitītāja rādījumu

■ Dzīvokļu īpašnieki skaitītāju rādījumus nolasa atšķirīgās dienās, piemēram, vienā dzīvoklī seniore skaitītāja rādījumus pieraksta uzreiz, tikko saņēmusi dzīvokļa rēķinu, tā sakot, lai neaizmirstu. Cits kaimiņš rādījumu noraksta 23., bet vēl kāsds 27. konkrētā mēneša datumā. Šie pieraksti, protams, ļoti ietekmē kopējo uzskaiti.

■ Neakurāta dzīvokļa skaitītāju rādījumu nolasīšana: tik tiešām, mēraparāti bieži vien ir uzstādīti neērtās vietās – aiz klozetpoda, zem vannas vai skapītī, kur vecāka gadagājuma cilvēks pa ar lukturīti nevar rādījumu nolasīt. Tādēļ bieži vien tiek izmantota metode, nosakot rādījumus uz aci.

■ Nesankcionēta skaitītāju darbības ietekmēšana. Diemžēl, mūsu mājās joprojām ir pietiekami daudz gudrinieku, kuri, izmantojot magnētus, plakanknaibles un citus rīkus, bremzē mēraparāta darbību. Te gan jāpiebilst, ka jaunās paaudzes ūdens skaitītāji ar magnētiem nav ietekmējami.

■ Slēptās ūdens noplūdes mājā.

■ ■ ■

Kā redzams, trīs no četriem iemesliem ir saistīti ar skaitītāju neprecizitāti vai to īpašnieku neuzmanību.

– Šīs problēmas var atrisināt, visos dzīvokļos uzstādot mērierīces ar distancētās nolasīšanas funkciju, – saka mūsu eksperte Žanna Presa.

– Kas vajadzīgs, lai to izdarītu?

– Visos dzīvokļos vienlaicīgi jāuzstāda attālināti nolasāmie skaitītāji, pretējā gadījumā precīzu uzskaiti nevarēs nodrošināt, tāpēc nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmums un pietiekami liels uzkrājums (vai dzīvokļu īpašnieku gatavība pašiem maksāt par mēraparātiem – red. piezīme). Viena skaitītāja ar attālinātās nolasīšanas moduli vidējās izmaksas sastāda aptuveni 75 eiro.

– Kāds labums būs dzīvokļu īpašniekiem no jaunās sistēmas ierīkošanas?

– Lielākais ieguvums ir ērtības: pirmkārt, rādījumu nolasīšana no visiem skaitītājiem notiek vienlaicīgi, novēršot jebkādas neatbilstības. Otrkārt, attālināti nolasītie rādījumi ir absolūti precīzi. Iedzīvotājiem nebūs pašiem jālien zem vannas, jāaizpilda paziņojumu kvītiņas vai jāsūta skaitītāju rādījumi ar interneta starpniecību. Viņu vienīgais pienākums būs regulāri veikt norēķinus par saņemto pakalpojumu.

■ ■ ■

– Bet attālinātā rādījumu nolasīšana taču nebūs bezmaksas pakalpojums?

– Tas maksā 0,7–1 eiro mēnesī no dzīvokļa. Agrāk, kad ūdens un kanalizācijas pakalpojumu izmaksas nebija tik augstas, tiešām varēja diskutēt par šī pakalpojuma izdevīgumu. Taču pēdējos gados, kad pilsētas ūdensapgādes izmaksas ir stipri pieaugušas, attālinātā mērījumu nolasīšana vairs nešķiet dārga.

– Vai mājas apsaimniekošanas uzņēmums var uzņemties skaitītāju rādījumu nolasīšanu?

– Jā, apsaimniekošanas organizācijām ir divas iespējas: vai nu pasūtīt nolasīšanas pakalpojumu aparatūras uzstādītājam, vai arī pašām iegādāties nolasīšanas sensoru. Šajā gadījumā nolasījumus bez maksas var nodrošināt pat dzīvokļu īpašnieku pārstāvis. Rādījumu nolasīšanas biežumu var noteikt paši iedzīvotāji, ļaujot laikus pamanīt ūdens noplūdes, mēraparātu kļūmes vai darbības traucējumus.

– Galvenais jautājums: vai attālināti nolasāmie skaitītāji palīdzēs novērst ūdens zudumus mājā?

– Pilnīgi izvairīties no ūdens zudumiem nav iespējams, taču prakse rāda, ka tie tiek samazinās no 2 līdz 10% mēnesī.

■ ■ ■

– Vai tādējādi iedzīvotājiem būs pietiekami daudz ietaupījumu, lai dārgo skaitītāju uzstādīšana atmaksātos?

– Tas ir atkarīgs no sākotnējā ūdens zuduma apmēra un tā cēloņiem. Ja ūdens korekcija ir saistīta ar ūdensapgādes sistēmas slikto stāvokli un apsaimniekotāja neizdarību, tad skaitītāju efektivitāte nebūs tik liela, kā gaidīts. Cita lieta, ja mājā ir daudz iedzīvotāju, kuri skaitītāju rādījumus nenorāda laikus vai nenorāda vispār. Šādā gadījumā pēc attālināti nolasāmo skaitītāju uzstādīšanas rezultāts būs acīmredzams.

Taču neaizmirsīsim arī to, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem ūdens skaitītāji ir jāpārbauda reizi četros gados, kas arī rada izmaksas. Ja mājā tiek uzstādīti jauni skaitītāji ar attālinātās nolasīšanas funkciju, tos atļauts verificēt retāk, tas ir – reizi astoņos gados. Ir mājas, kur skaitītāji netiek mainīti visu to kalpošanas laiku.

– Kāds ir šādu ierīču kalpošanas laiks?

– Tā kā distancētās nolasīšanas bloks darbojas no neatkarīga barošanas avota, ierīce ir jānomaina, kad beidzas akumulatora darbības laiks. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, rādījumu nolasīšanas biežuma, skaitītāja atrašanās vietas un pat mājas sienu biezuma. Tomēr vidēji šādi skaitītāji kalpo astoņus līdz desmit gadus.

No personīgas pieredzes

„Pēc ūdens skaitītāju nomaiņas pret jaunās paaudzes mēraparātiem ar attālināto nolasīšanu, viens no mūsu mājas iedzīvotājiem saņēma ūdens patēriņa rādījumu – 42 kubikmetri mēnesī, kaut iepriekš viņš konsekventi maksāja par 6 kubikmetriem, – stāsta žurnāliste Ļusja Pribiļskaja. – Starpība tikai par vienu mēnesi tātad jau ir 36 kubikmetri, kas iepriekš tika norakstīti kā mājas ūdens zudumi un ko apmaksāja visi pārējie iedzīvotāji.

Ja rēķinām, ka kopumā mājas iedzīvotāji iepriekš par ūdens zudumiem maksāja ap 200 eiro, tad jaunie skaitītāji atmaksāsies aptuveni pēc gada (no kopējā uzkrājumu fonda ieguldījām nedaudz vairāk par 3000 eiro).

Savu māju apsaimniekojam paši kopš 2009. gada, tā celta 1912. gadā un tajā ir 30 dzīvokļi.”

„Uz jaunajiem ūdens patēriņa skaitītājiem ar attālinātās nolasīšanas sistēmu pārgājām 2014. gadā, – raksta Nora. – Agrāk starpība starp dzīvokļu ūdens skaitītāju rādījumu summu un mājas kopējā patēriņa skaitītāja rādījumu nemainīgi bija 20% vai vairāk.

70 dzīvokļu mājā, lai starpības rādījums svārstītos, pilnīgi pietiek, ja tikai divas vai trīs ģimenes nepareizi nolasa ūdens rādījumus. Mums no 35 dzīvokļiem tādas bija veselas četras. Veicu aprēķinu, ka trīs gadu laikā vienam negodīgam dzīvokļa īpašniekam esam atdevuši vairāk nekā 2000 eiro! Tieši tik daudz šis vīrietis nesamaksāja par auksto un karsto ūdeni, kā rezultātā izdevumus sedza viņa kaimiņi. Tikai pēc skaitītāju ar attālināto nolasīšanas sistēmu uzstādīšanas ieraudzījām, cik daudz ūdens šī dzīvokļa saimnieki faktiski patērē. Interesanti, ka kopsapulcēs, kad apspriedām jautājumu par skaitītāju nomaiņu, visskaļāk iebilda tieši šis dzīvokļa īpašnieks.

Iedzīvotāji par saviem līdzekļiem nomainīja skaitītājus dzīvokļos, bet no mājas uzkrājuma fonda tika apmaksāti radio moduļi, programmatūra un antena rādījumu attālinātai nolasīšanai.

Vienlaikus dzīvokļu īpašnieki ar balsu vairākumu apstiprināja jaunu ūdens zudumu aprēķināšanas metodi. Saskaņā ar šo metodiku turpmāk par visiem ūdens zudumiem ir jāmaksā tiem īpašniekiem, kuri sabotēja vairākuma lēmumu un neuzstādīja jaunos ūdens skaitītājus.

Es reizi mēnesī veicu dzīvokļa skaitītāju rādījumu attālināto nolasīšanu un apstrādi. Visus datus iespējams apskatīt mājas lietā – papīra vai elektroniskā veidā. Patēriņa starpība šobrīd saglabājas stabila 5–7% robežās, to apmaksā no apsaimniekošanas un pārvaldīšanas maksas.”

Numuru arhīvs: spied un lasi!