Vai vajag maksāt?

„Labdien! Vēlos zināt, vai pareizi rīkojas pārvaldnieks, aprēķinot man maksu par atkritumu izvešanu. Man pieder dzīvoklis Imantā, kur esmu arī deklarējies. Tur maksāju par visiem komunālajiem pakalpojumiem, arī par atkritumu izvešanu. Bet mana meitene dzīvo Ķengaragā.

Mēs plānojam precēties, bet pagaidām vēl neesam sagājuši kopā. Pavadu pie draudzenes trīs četras dienas nedēļā, palieku pie viņas nakšņot. Pārvaldnieks acīmredzot ir to pamanījis un sācis viņai atkritumu izvešanas maksu aprēķināt par divām personām. Sakiet, vai mums tiešām vajag maksāt par diviem?” Vladimirs

Atbild Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes vadītāja Ingrīda Mutjanko:

– Vai jāmaksā par atkritumu izvešanu „otrajā” dzīvesvietā? Šis jautājums nav precizēts nevienā normatīvajā aktā. Praksē katrs pārvaldnieks pieņem savu lēmumu, saskaņojot to ar attiecīgās mājas dzīvokļu īpašnieku kopību.

Cita lieta, ja dzīvokļa īpašnieks ir ilgstošā prombūtnē. Tāda situācija paredzēta Ministru kabineta noteikumos „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”. Šo noteikumu 11. punktā teikts: ja dzīvoklī uz tiesiska pamata dzīvojoša persona atrodas pagaidu prombūtnē vismaz septiņas dienas pēc kārtas, par viņu šai laikā netiek iekasēta maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, asenizāciju, kanalizāciju un ūdens patēriņu, ja tas dzīvoklī netiek uzskaitīts ar skaitītājiem. Taču dzīvokļa īpašniekam iepriekš jāziņo pārvaldniekam par aizceļošanu un jāinformē par atgriešanos. Pārvaldniekam var parādīt prombūtnes faktu apliecinošu dokumentu, piemēram, izrakstu no stacionārā pacienta medicīniskās kartes vai vilciena biļeti.

Maksa par komunālajiem pakalpojumiem netiek pārrēķināta, ja pagaidu prombūtnē ir bijis dzīvokļa vienīgais iemītnieks.