Cik maksā dāvinājuma noformēšana?

Pastāv uzskats, ka notāra pakalpojumi ir dārgi. Cik maksā dāvinājuma līguma vai testamenta noformēšana? Kas izdevīgāk un vienkāršāk?

Viens variants no daudziem

Palūdzām zvērinātu notāri Ingu Dobbermani pastāstīt, cik būs jāmaksā dzīvokļa īpašniekam, kas vēlas uzdāvināt vai novēlēt savu nekustamo īpašumu radiem, kā arī noslēgt ar kādu personu uztura līgumu apmaiņā pret dzīvokli.

Kā piemēru ņēmām darījumu ar divistabu dzīvokli, kura kadastrālā vērtība ir 10 000 latu un kurā dzīvo vientuļš cilvēks (izcenojumi norādīti atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 747 „Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”).

Cik maksā testaments?

Lai novēlētu savu dzīvojamo platību citam cilvēkam, dzīvokļa īpašniekam vislabāk būtu vērsties pie notāra. Tur viņš var apstiprināt testamentu (25,30 latu) divu liecinieku klātbūtnē, samaksāt pievienotās vērtības nodokli un valsts nodevu (2,50 latu). Notāra pakalpojumu pakete šajā gadījumā izmaksās 50–55 latus. Vajadzības gadījumā var pasūtīt testamenta teksta tulkojumu krievu valodā (2,68 lati).

Bet tas ir tikai pirmais posms. Pēc kāda laika dzīvokļa īpašuma mantotājiem būs jāpārņem mantotais īpašums. Arī tas prasīs izdevumus.

– Pieņemsim, ka runa ir par tiešo mantinieku, – turpina notāre. – Viņam jāvēršas pie notāra, kurš viņa vārdā sagatavos iesniegumu ar lūgumu piespriest viņam mantojumu. Tas maksās aptuveni 40 latu plus izdevumi par sludinājuma publicēšanu laikrakstā un pasta izdevumi.

Tad tiek nolikta testamenta nolasīšanas diena, uz ko ar laikraksta starpniecību tiek uzaicinātas visas ieinteresētās personas. Pati testamenta nolasīšana un dokumentu noformēšana šajā dienā mantiniekiem maksās vēl 30 latu.

Beidzot mantiniekiem jādodas uz Zemes dienestu saņemt kadastra izziņu par dzīvokļa īpašumu. Šāda izziņa nepieciešama, lai aprēķinātu valsts nodevas, kas atkarīgas no īpašuma kadastrālās vērtības. Reģistrējot īpašumtiesības zemesgrāmatā, mantiniekam nāksies maksāt valstij no 0,25% (ja tiešais mantinieks bija deklarējies attiecīgajā dzīvoklī) līdz 0,50% (ja deklarējies citur) no īpašuma kadastrālās vērtības.

Pārējie dokumenti – nekustamā īpašuma īpašumtiesību apliecība, mantojuma apliecība, testamenta kopija un pieprasījums zemesgrāmatai mantiniekam izmaksās aptuveni 74 latus.

Kopsavilkums: divistabu dzīvokļa mantiniekam stāšanās mantojuma tiesībās izmaksās aptuveni 145 latus plus 0,25–0,50% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības un kancelejas nodoklis, kas jāmaksā zemesgrāmatā, tātad mūsu gadījumā pavisam aptuveni 195 lati.

Vai tas ir daudz? Vēl tikai atcerēsimies, ka procedūra sastāv no trim posmiem un visu uzreiz nevajadzēs maksāt.

Protams, tēriņi var neiekļauties notāres iezīmētajos rāmjos, jo dzīvē allaž rodas visādi sarežģījumi. Mēs te tikai aptuveni aprakstām ar testamenta noformēšanu un  mantojuma saņemšanu saistītos izdevumus.

„Ekonomisks” variants?

Daudzi cilvēki Latvijā domā, ka uzdāvināt dzīvokli iznāk lētāk nekā novēlēt ar testamentu. Sava daļa patiesības šajā uzskatā ir, bet tikai neliela daļa.

Vidēji liela divistabu dzīvokļa dāvināšanas izdevumi izskatīsies šādi: dāvinājuma līguma sastādīšana trijos eksemplāros un notariālā apstiprināšana – 133 lati, pieprasījums zemesgrāmatai – 33 lati, reģistrēšana zemesgrāmatā – 10 latu plus kancelejas nodeva.

Taču arī šai gadījumā dāvanas saņēmējam nāksies maksāt valsts nodevu. Ja dzīvoklis pāriet dāvinātāja tiešo mantinieku īpašumā, valsts kasē būs jāiemaksā 0,50% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības (mūsu aplūkotajā gadījumā – 50 latu). Ar dāvinājuma līguma noformēšanu un jaunā īpašnieka stāšanos īpašumtiesībās saistītie izdevumi būs 226 lati.

Vienīgi piebildīsim, ka var iztikt arī bez dāvinājuma līguma notariālas apstiprināšanas. Tādā gadījumā būs jāsamaksā tikai 47 lati par līguma projekta sagatavošanu un jānokārto maksājumi zemesgrāmatā.

Atgādināsim arī, ka cena par dzīvokļa dāvinājuma līguma noformēšanu notariālā kārtībā ir atkarīga no tā kadastrālās vērtības. Tātad prestiža un grezna nekustamā īpašuma dāvināšana var izmaksāt daudz dārgāk nekā šeit aplūkotais darījums ar pieticīgu divistabu dzīvokli.

Noformējot uztura līgumu, spēkā ir tādas pašas notāra pakalpojumu cenas un nodevas kā dāvinājuma līguma gadījumā.