Maksa par dzīvokli atkal aug

Nākamgad mūs gaida nodokļu būtisks paaugstinājums, tai skaitā par komunālajiem pakalpojumiem. Kā aplēsusi mūsu eksperte ekonomikas maģistre Taisa Štāle, daļai iedzīvotāju dzīvokļu rēķini palielināsies par 10%. Paraugieties, vai arī jūs nebūsiet starp visvairāk cietušajiem!

– Pēdējo triju gadu laikā Latvija piedzīvojusi nodokļu dramatisku kāpumu komunālās saimniecības sfērā, – saka Taisa Štāle. – Dažiem pakalpojumiem nodokļi palielinājušies pat ne divkārt, bet vismaz četrkārt. Tikai šā iemesla dēļ (nemaz nerunājot par siltuma tarifu lēcieniem) maksājumi par dzīvokli daudziem jau pieauguši par 10–12%.

Veidojot 2011. gada budžeta projektu, valdība atzina par nepieciešamu palielināt vienu no pamatnodokļiem – PVN (pievienotās vērtības nodoklis). To maksājam mēs, patērētāji. Līdz šim jebkurā kasē mums preču un pakalpojumu cenai pieskaitīja 21%, nākamgad piemaksa jau būs 22%. Tas nozīmē, ka ceturtā daļa mūsu iegādātās preces vērtības taisnā ceļā nonāks valsts budžetā.

Vai tas ir labi vai slikti? Ja situācija ekonomikā ir bēdīga, nodokļu celšana ir viens no veidiem, kā papildināt valsts kasi. Taču visur vajadzētu ievērot saprātīgas robežas. Piemēram, Luksemburgā PVN pamatlikme ir 15%, Lielbritānijā – 17,5%, Vācijā – 19%.

Latvijā PVN likme pēc paaugstināšanas tikai nedaudz atpaliks no Dānijas (25%), Somijas (23%) un Zviedrijas (25%). Bet, piedodiet, ja nodokļu ziņā mēs tuvojamies labklājībā dzīvojošajiem skandināviem, tad ienākumu ziņā no Zviedrijas un Dānijas atpaliekam ļoti tālu. Tāpēc arī PVN paaugstināšana mums būs tik sāpīga.

– Līdz 2008. gadam situācija mājokļu apsaimniekošanā mūsu valstī bija visnotaļ labvēlīga, visiem komunālajiem pakalpojumiem tika piemērota PVN 5% likme, – atceras Taisa Štāle. – Pēc tam nodokli sāka pakāpeniski paaugstināt. Pašus brutālākos grozījumus valdība apstiprināja 2009. gadā.

Tad nodokļa likme ūdenim, kanalizācijai un atkritumu izvešanai tika paaugstināta no 5% līdz 21%, bet likme elektrībai un apkurei pieauga divkārt – no 5% līdz 10%. Gada sākumā iedzīvotāji saņēma triecienu, no kura joprojām nespēj atgūties, jo komunālie rēķini auga griezdamies.

– Tai laikā liktenīgi pieauga parādnieku skaits, – uzskata Taisa Štāle. – Namu pārvalžu klientu vidū nemaksātāju kļuva divreiz vairāk.

2010. gadā valdība PVN atstāja mierā, toties apveltīja tautu ar jauno mājokļa nodokli. Tagad iedzīvotājiem ik gadus jāmaksā valsts budžetā 0,1% līdz 0,3% no savu mājokļu kadastrālās vērtības. Arī to mēs izturējām...

Bet tuvojas 2011. gads, un jau janvārī mūs gaida nodokļu kārtējais paaugstinājums, ko, pēc ekonomistu domām, īpaši izjutīs iedzīvotāju trūcīgākā daļa.

– Valdība paudusi nodomu dubultot mājokļa nodokļa likmi, paaugstinot to līdz 0,2–0,6% no dzīvokļa kadastrālās vērtības. Jau to vien iedzīvotājiem būs grūti pārdzīvot, – komentē Štāle.

Papildus mājokļa nodokļa pieaugumam mūs gaida vēl viens nepatīkams pārsteigums – mainīsies PVN likme galvenajiem komunālajiem pakalpojumiem.

– No 2011. gada 1. janvāra PVN likme ūdenim, kanalizācijai un atkritumu izvešanai pašreizējo 21% vietā būs 22%. Pazeminātā likme apkurei būs 12% tagadējo 10% vietā. Bet īpaši celsies PVN elektroenerģijai – no 10% līdz 22%.

Lielāko triecienu saņems to māju iemītnieki, kurās ierīkota elektriskā apkure. Tādas ir daudzas jaunbūves, arī viena otra sērijveida nama iedzīvotāji pēdējā laikā ir atteikušies no dārgās centralizētās siltumapgādes. Cilvēki cerēja tādējādi ietaupīt, bet nu valdība ir viņus pamatīgi izcūkojusi.

– Manuprāt, PVN likmes paaugstināšana elektroenerģijai ir diskriminējoša attiecībā pret tiem iedzīvotājiem, kuru dzīvokļi tiek apsildīti ar elektrību, jo parastajai siltumenerģijai taču ir saglabāta pazeminātā likme. Iznāk, ka divu dažādu māju iemītniekiem, kuri būtībā saņem vienu un to pašu pakalpojumu, nāksies par to maksāt pēc atšķirīgiem principiem. Tāda patērētāju dalīšana lobē centrālās apkures pakalpojuma piegādātāju intereses un aizskar visus pārējos, – uzskata Taisa Štāle.

Aptuveni 80% no maksas par dzīvokli veido izdevumi par siltumu. Sakarā ar to mājās ar elektroapkuri vidējā maksa par dzīvokli 2011. gadā pieaugs vismaz par 10%. Citu dzīvokļu īpašniekiem maksa būs 2–5% lielāka nekā līdz šim.

– Pēc maniem aprēķiniem, maksa par divistabu mājokli pēc PVN celšanas palielināsies vismaz par 25 latiem gadā, – saka ekonomiste. – It kā nav liela summa, bet vairākumam iedzīvotāju tas būs smags pārbaudījums. Tādējādi valsts neļauj cilvēkiem atkopties no ekonomiskās krīzes un pati met sev sprunguļus riteņos.

Pēc ekspertes domām, labākā izeja būtu nodokļa likmi komunālajiem pakalpojumiem samazināt četrkārt – līdz iepriekšējiem 5%, tas palīdzētu cilvēkiem samaksāt parādus un neiekrāt jaunus. Bet mūsu valdība, atrazdamās starptautisko kreditoru uzraudzībā, par tik humānu soli acīmredzot nekad neizšķirsies.