Ūdens vairumā un mazumā

Rīgas Apsaimniekotāju asociācija pēdējā sēdē sprieda par mūsu komunālajiem parādiem. Rīdziniekiem iekrājies prāvs parāds par siltumu un ūdeni, bet piegādātāju priekšā atbildīgas ir namu pārvaldes. Kāpēc tā? – interesējas pašvaldības un privātie apsaimniekotāji.

Pirms daudziem gadiem ūdens piegādātājs maksāja namu pārvaldēm par maksājumu administrēšanu. Tas bija taisnīgi, jo uzņēmums Rīgas ūdens ūdeni piegādā tikai līdz mājai, tālāk par tā sadali pa dzīvokļiem, skaitītāju rādījumu nolasīšanu un grāmatvedību atbild namu pārvaldes. Patlaban šo darbu tās veic bez maksas.

Atcerējušies agrāko kārtību, apsaimniekotāji pieprasa, lai pakalpojumu sniedzēji monopolisti par darbu ar iedzīvotājiem maksātu viņiem nelielu daļiņu no miljonu peļņas. Tādā gadījumā namu pārvaldes ir ar mieru uzņemties arī daļu riska par klientiem nemaksātājiem.

Skaidrs, ka monopolisti šādai jautājuma nostādnei nepiekrīt, jo uzskata, ka viņi ir tikai ūdens un siltuma vairumtirgotāji. Gan viens, gan otrs pakalpojums tiek sniegts mājai. Kā un par kādu cenu tos tālāk pārdot iedzīvotājiem, tas jau esot pārvaldnieka ziņā. Ja viņš vēlas saņemt naudu par savu darbu, tad esot jāuzliek ūdentiņam un siltumenerģijai kaut kas līdzīgs tirdzniecības uzcenojumam.

– Vajadzīga juristu grupa, kas varētu sagatavot grozījumus likumdošanas aktos, jo mūsu likumi nav sabalansēti un neparedz izeju no pašreizējās situācijas, – sūrojās uzņēmuma Rīgas ūdens valdes loceklis Oskars Guļāns.

– Izejas acīmredzot nebūs, kamēr pašvaldība neprivatizēs monopolistus! – oponēja kāds no pārvaldniekiem.

Oskars Guļāns uz mutes nebija kritis un atbildēja ar satriecošu argumentu:

– Ja Rīgas ūdeni privatizēs, maksa par ūdeni pieaugs divas trīs reizes. Vissaudzējošākais tarifs Eiropas Savienības valstīs ir 2,5 eiro par kubikmetru. Rīdzinieki pagaidām maksā vienu eiro, tāpēc neieteiktu sapņot par privatizāciju.

Arī uzņēmuma Rīgas siltums komercdirektors Voldemārs Ilguns parādīja uzņēmēja tvērienu:

– Ja namu pārvaldes vēlas saņemt naudu par to, ka administrē maksājumus par siltumu, tām jāprasa nauda nevis no mums, bet gan no iedzīvotājiem. Pastāstiet to saviem klientiem! Paskatīsimies, kāda būs reakcija.

Starp citu, Rīgas siltums neatsakās maksāt pārvaldniekiem „komisijas naudu”, tikai brīdina – ja Regulators akceptēs tādu soli, tarifs celsies par 3–7%.

Ej kur iedams, visur atduries. Ja galvaspilsētas namu pārvaldes patiešām vēlēsies saņemt maksu par savām rūpēm par ūdens un siltuma piegādi rīdziniekiem, maksāt par to nāksies iedzīvotājiem – vai nu kā pielikumu tarifiem, vai arī pa tiešo. Nekā laba. Tikai viena cerība: varbūt jaunā maksa kļūs par iemeslu beidzot nopietni parunāt pat komunālo pakalpojumu kvalitāti Rīgā. Tur jau nu problēmu ir papilnam. Ūdens korekcija vien ko nozīmē!

Latvijas un Rīgas apsaimniekotāju asociāciju aktualizētais jautājums patlaban ir apspriešanas stadijā. Lai nomierinātu rīdziniekus, piebildīsim, ka par to spriež jau gadiem...