Pats sev traipu tīrītājs

Nezinu, kā citas mājasmātes (un mājastēvi), bet es mūždien nomokos ar traipu tīrīšanu. Īpaši vasarā, kad ēdienreižu starplaikos virtuvē ir tik daudz kārdinājumu un gadās, ka uz gaišā mājas tērpa te uzpil tomātu sula, te uzkrīt sārta zemeņoga.

Droši zinu: visas manas radinieces pa sieviešu līniju augļu un dārzeņu radīto traipu tīrīšanai ir lietojušas verdošu ūdeni. Kad ūdens vārās, tas jāuzlej uz cietušās drānas, un traips pazūd kā nebijis. Pārliecinājusies, ka šī tautas metode palīdz, sāku vākt neparastus padomus, kā no apģērba iztīrīt citu veidu traipus. Manā burtnīciņā jau sakrājies ne mazums dažādu metožu.

Tauku traipus no zīda auduma var iztīrīt ar ožamajā spirtā izšķīdinātu šķipsniņu sāls.

Reizēm gludeklis uz balta auduma atstāj iedzeltenus plankumus. Agrāk domāju, ka tie paliks uz mūžīgiem laikiem, bet tad kaut kur izlasīju, ka šādus traipus var iztīrīt ar boraka šķīdumu (divas tējkarotes boraka uz litru ūdens). Pēc tīrīšanas drāna jāizskalo un jāizžāvē. Ja dzeltenais plankums pilnībā vēl nav pazudis, pārgrieziet uz pusēm sīpolu, parīvējiet netīro vietu un pēc tam izmazgājiet ar ziepēm aukstā ūdenī.

Uz virtuves vaskadrānas atkal radušies tējas traipi, kas nav noberžami pat ar vislabāko suku? Uzpiliniet uz vaskadrānas citronu sulu, traipi noteikti pazudīs.

Sievietes labi zina, cik nepatīkamus brīžus var sagādāt lūpu krāsas atstātās pēdas: viens neuzmanīgs galvas pagrieziens, un baltā blūzīte, kleita vai šalle ir sabojāta. Izrādās, ka lūpu krāsas traipus no jebkura auduma var iztīrīt ar tīru spirtu.

Puika saskrāpējis celi, brūcīte jāapziež ar jodu. Uzmanīgi! Ļoti bieži māmiņas noziež ne tikai nemierīgo mazuli, bet arī pašas sevi, savas drēbes. Taču tā nav liela bēda. Notraipītā drēbe jāsamērcē istabas temperatūras ūdenī un pamatīgi jāierīvē ar cieti. Var arī iemērkt drānu ožamā spirta un ūdens šķīdumā (viens grams ožamā spirta uz glāzi ūdens), bet pēc tam izmazgāt ziepjūdenī.