Covid-19: svarīga informācija daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem

Ministru kabinets rīkojumā Nr.103 „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” nosaka ierobežojumus nolūkā nodrošināt lielāku cilvēku fizisko distancēšanos. Personām ir jāievēro fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi kā publiskās iekštelpās un publiskās ārtelpās, tā arī koplietošanas telpās – skaidro Ekonomikas ministrijas speciālisti.

Svarīgi atcerēties, ka fiziskā distancēšanās un visu ierobežojumu strikta ievērošana var palīdzēt izvairīties no inficēšanas ar Covid-19 vīrusu un ierobežot vīrusa izplatību, tāpēc ir svarīgi ievērot maksimālus piesardzības pasākumus arī tādās publiskās vietās kā koplietošanas telpas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās.

MK rīkojumā noteikts, ka jebkurā sabiedriskā vietā – iekštelpās, ārtelpās, kā arī koplietošanās telpās, t.i. gan kāpņutelpās, gan daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās, māju pagalmos un stāvlaukumos, personām jāievēro savstarpēja divu metru distance, kā arī visi epidemioloģiskās drošības pasākumi. MK rīkojumā noteikts, ka, neievērojot divu metru distanci, vienlaicīgi pulcēties publiskās vietās var ne vairāk kā divas personas; personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā; vecāks un viņu nepilngadīgie bērni, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā; personas, kuras veic darba vai dienesta pienākumus.

Atgādinām, ka dzīvojamās mājas koplietošanas telpas un ārtelpas ir kāpņutelpa, gaitenis, ratiņu telpa, pagrabs, bēniņi, pazemes autostāvvieta, lifts, pagalms, zaļā zona, bērnu rotaļu laukums, autostāvvieta un citas teritorijas, ko lieto visi mājas iedzīvotāji.

Ekonomikas ministrija aicina māju iedzīvotājus:

■ Bez nepieciešamības neapmeklēt koplietošanas zonas, bet, tās apmeklējot, ievērot savstarpējo 2 metru distanci. Piemēram, kāpņutelpās kaimiņiem, ejot pa kāpnēm, samainīties vietās, kur maksimāli iespējams ievērot 2 metru distanci.

■ Atturēties no lifta izmantošanas. Ja tomēr liftu izmantojat, reizē var braukt tikai vienas mājsaimniecības iedzīvotāji.

■ Neapmeklēt bērnu rotaļu laukumus.

■ Nerīkot savās mājsaimniecībās svinības un citus pasākumus, kuru dalībnieki nav jūsu mājsaimniecības iedzīvotāji.

■ Ievērot personīgos epidemioloģiskās drošības pasākumus (mazgāt vai dezinficēt rokas pirms un pēc koplietošanas telpu apmeklējuma, šķaudot aizsegt muti ar vienreizlietojamu salveti utt.).

■ Iespēju robežās neaizskart koplietošanas virsmas (kāpņu margas u.c.). Ja no tā nav iespējams izvairīties, pēc saskarsmes ar šādām virsmām – durvju rokturi, durvju koda, lifta pogas, gaismas slēdži u.c. – izmantojiet dezinfekcijas līdzekļus, salvetes un rūpīgi nomazgājiet rokas.

■ Sasveicinoties ar kaimiņiem, neizmantojiet rokasspiedienu vai apskāvienus. Ir daudz citu paņēmienu, lai pasveicinātu savu kaimiņu.

Māju apsaimniekotājus, rūpējoties par māju iedzīvotāju drošību un veselību, Ekonomikas ministrija aicina:

■ Nodrošināt regulāru un pastiprinātu dzīvojamās mājas sanitāro apkopi un koplietošanas telpu durvju rokturu, kāpņu margu, lifta pogu, gaismas slēdžu, kodu paneļu, pastkastīšu u.c. koplietošanas virsmu dezinfekcijas pasākumus.

■ Informēt iedzīvotājus par veiktajiem drošības pasākumiem un to biežumu, izvietojot mājas iedzīvotājiem redzamā vietā sanitārās apkopes un dezinfekcijas pasākumu plānu.

■ Iespēju robežās izvietot kāpņutelpās roku dezinfekcijas līdzekļus, vienreizlietojamās salvetes.

■ Informēt mājas iedzīvotājus par nepieciešamajiem fiziskās distancēšanās pasākumiem.

■ Aicināt mājas iedzīvotājus ievērot personīgos epidemioloģiskās drošības pasākumus, jo īpaši mazgāt vai dezinficēt rokas pirms un pēc koplietošanas telpu apmeklējuma, šķaudot aizsegt muti ar vienreizlietojamu salveti utt.

■ Veikt tikai pašus nepieciešamākos ārkārtas remontdarbus, lai izvairītos no iespējamas vīrusa izplatīšanās starp mājsaimniecībām un remonta speciālistiem.

■ Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā neveikt dzīvokļos esošo ūdens patēriņa skaitītāju un citu skaitītāju (arī siltuma maksas sadalītāju), kas nav komercskaitītāji, nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu. Šos pasākumus varēs veikt pēc ārkārtējās situācijas beigām.

■ Ārkārtējās situācijas laikā atlikt skaitītāju (kas nav komercskaitītāji) dzīvokļos pārbaudes vai šādu skaitītāju uzstādīšanu dzīvokļos, kuros tie nav uzstādīti. Šos darbus varēs veikt pēc ārkārtējās situācijas beigām.

■ Nerīkot dzīvokļu īpašnieku kopsapulces klātienē un ievērot citus pulcēšanās ierobežojumus ārkārtējās situācijas laikā.

Ikvienam iedzīvotājam ir svarīgi ievērot epidemiologu noteiktās rekomendācijas – fizisko distancēšanos (vismaz 2 m distanci no pārējiem cilvēkiem), izvairīšanos no sabiedrisko vietu apmeklējumiem, kur pulcējas liels cilvēku skaits, un praktizēt rūpīgu roku mazgāšanu. Tāpat aicinām ikvienu, kurš jūt saaukstēšanās simptomus, palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu. Šie vienkāršie pasākumi palīdzēs mums visiem kopā būtiski ierobežot infekcijas izplatīšanos un novērst strauju saslimstības pieaugumu.

Tāpat ikkatram būtu vērts pārskatīt savus ikdienas paradumus un atbildīgi izturēties ne tikai pret sevi, bet arī līdzcilvēkiem. Lai ierobežotu vīrusa Covid-19 izplatību sabiedrībā, ir svarīgs ikviena iedzīvotāja ieguldījums un atbildīga sadarbība.

Aktuālā informācija par vīrusa Covid-19 izplatību, kā arī cita praktiska informācija pieejama mājaslapā Covid19.gov.lv un Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.