Viss kas jāzin par savu māju!

Skaistuma diena Drukāt E-pasts
Otrdiena, 10 marts 2009 00:00

Nav šaubu – Latvijas sievietes ir visgudrākās, visskaistākās, vismaigākās sievietes pasaulē, turklāt strādā un pelna līdzīgi vīriešiem, tāpēc ir jo īpaši cienījamas. Mīļās sievietes! Sveicam jūs ar pavasara sākšanos un novēlam, lai jūsu sirdīs vienmēr mājo gaisma un siltums.

Droši vien daudzi nezina, ka 8. marts ir sociāldemokrātiski svētki, to pamatā ir sieviešu cīņa par savām tiesībām. 1857. gada 8. martā Ņujorkas tekstilrūpniecības strādnieces devās ielās, lai paustu protestu sakarā ar zemajām algām un garo darba dienu. 1909. gadā ASV šo dienu pasludināja par svētkiem. 1910. gadā sieviešu – sociālistu konferencē Klāra Cetkina ierosināja pasludināt šos svētkus par starptautiskiem. Pēc gada 8. martu jau svinēja daudzās valstīs.

Vai mūsdienās sievietēm vajag cīnīties par savām tiesībām, vai arī 8. marts kļuvis par mīlestības un skaistuma svētkiem? Uzdevām šo jautājumu Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas vadītājam, Rīgas vicemēram Jānim Dinevičam.

– Domāju, ka svētki savu sākotnējo jēgu nav zaudējuši, – sacīja Jānis Dinevičs. – Nesen avīzē izlasīju, ka sievietes Eiropas Savienībā joprojām saņem par 17% mazāk nekā vīrieši, lai gan strādā vienādi.

– Vainīgi vīrieši?

Reizēm šķiet, ka sievietes savā tieksmē pēc vienlīdzības izkropļo šo jēdzienu. Vai tiešām mēs, vīrieši, tā apspiežam daiļo dzimumu? Manuprāt, mēs nepavisam neesam despoti. Bet fakts, ka vīrieši saņem lielāku algu, liek padomāt.

– Klāras Cetkinas laikā sociālisti aicināja sievietes cīnīties par lielāku algu un īsāku darba dienu. Apritējuši 100 gadu, un mēs redzam, ka algas Latvijā samazinās, darba apstākļi kļūst sliktāki. Vai nebaidāties, ka sievietes atkal varētu rīkot demonstrācijas?

– Algas samazina ne tikai sievietēm, šis process skar visus strādājošos cilvēkus Latvijā. Varu solīt, ka šajā samērā grūtajā laikā sociāldemokrāti darīs visu, kas ir viņu spēkos, lai aizsargātu mātes un bērna intereses un lai panāktu, ka visu darbinieku darbs, vai tas būtu vīrietis vai sieviete, tiek vērtēts vienādi.

– Sieviete ir ģimenes sargātāja. Krīzes laikā viņai aizvien grūtāk pildīt šo lomu.

– Pašvaldība noteikti palīdzēs Rīgas iedzīvotājām. Esmu pārliecināts, ka 2009. gadā mums pietiks naudas visiem pabalstiem, kas jāmaksā saskaņā ar likumu. Taču Rīgas dome agrāk ir uzņēmusies papildu saistības, pēc savas gribas palielinājusi dažus pabalstus un izdomājusi jaunas atbalsta formas. Ekonomijas nolūkā no tādām programmām nāksies daļēji atteikties.

– Ko teiksiet rīdziniecēm šajā pavasara dienās?

– Dzīve bez sievietēm būtu tikai eksistēšana! Sveicu dāmas un pateicos, ka viņas dara mūsu dzīvi skaistu.

Tagi:
 
© 2012 Darīsim KOPĀ!