Kredītu grābeklis

Latvijas Kredītņēmēju apvienība nupat nākusi klajā ar negaidītu, bet visnotaļ saprātīgu paziņojumu – apvienības priekšsēdētājs Ainārs Gorenko iesaka cilvēkiem ņemt aizdevumus tikai tādās kredītiestādēs, kur klienta atbildību aprobežo vienīgi ar ķīlu.

Latvijā pamazām atdzīvojas hipotekārās kreditēšanas tirgus, tāpēc organizācija, kas aizstāv kredītņēmēju tiesības, vēlas atgādināt iedzīvotājiem, kādas sekas var būt neapdomīgi ņemtiem kredītiem.

Ja cilvēks nespēj atmaksāt hipotekāro kredītu, šobrīd banka viņam atņem lētāku kļuvušo dzīvokli un vēl atstāj parādniekos. Klients ir spiests samaksāt starpību starp pirmskrīzes aizņēmumu un ķīlas tagadējo vērtību. Tas nozīmē, ka viņš zaudē ne tikai dzīvokli, bet arī izredzes uz labāku dzīvi nākotnē, pārvēršoties par mūžīgo parādnieku.

„Mēs uzskatām, ka, atsākoties mājokļu kreditēšanai, aizdevumu līgumos obligāti būtu jāiekļauj punkts, ka aizņēmēja atbildība aprobežojas tikai un vienīgi ar ķīlu. Tas ļautu sabalansēt atbildīgu aizņemšanos un atbildīgu kreditēšanu,” uzskata Ainārs Gorenko. – „Ja kredītiestāde atsakās šādu punktu iekļaut, tad jebkuram aizņēmējam jākļūst uzmanīgam pret šīs iestādes maldinošo komercpraksi, kas izpaužas kā visu iespējamo seku neizskaidrošana”.

Ja kredītiestādes uzklausīs Gorenko ieteikumu, grūtībās nokļuvis cilvēks varēs vienkārši atdot bankai mājokļa atslēgas un sākt dzīvi no baltas lapas. Kredītņēmēju apvienībā uzskata, ka tas liks bankām rūpīgāk izvērtēt kredīta pieprasījumus, jo tās uzņemsies līdzvērtīgu atbildību.