Viss kas jāzin par savu māju!

35 lati no galviņas Drukāt E-pasts
Pirmdiena, 20 jūlijs 2009 00:00

Lielu satraukumu izraisa centieni Latvijā ieviest jaunu nekustamā īpašuma nodokli. Pagājušajā mēnesī Finanšu ministrija jau paziņoja, ka 2010. gadā ar jaunā nodokļa palīdzību izvilks no iedzīvotāju maciņiem aptuveni 78 miljonus latu. Tāds nieks vien palicis – ministrijai jāizgudro, kā iebāzt roku mūsu ģimenes budžetos, nesaceļot sašutuma vētru.

Atgādināsim, ka sākumā darba grupa vēlējās aplikt ar nodokli visu nekustamo īpašumu, kas pārsniedz minimālo – 40 kvadrātmetru dzīvoklim un 80 kvadrātmetru privātmājai. Taču sabiedrībā sacēlās pamatīgs troksnis. It īpaši likumprojekts nepatika lielajām ģimenēm, kuras nu nekādi nevar iemitināties vienistabas dzīvoklī. Vai tāpēc tās būtu jāapliek ar jauniem nodokļiem? Tad jau vienkāršāk būtu uzreiz ieviest daudzbērnu nodokli vai uzdot iedzīvotājiem sirmos vecākus aizgādāt uz mežu kā tai senajā pasakā.

Finanšu ministrija aptvēra, ka pieļauta kļūda. Sakarā ar likumprojektu iesniegtajos priekšlikumos norādīts, ka nodokli varētu aprēķināt pēc citas metodikas – vadoties pēc kvadrātmetriem uz vienu iedzīvotāju. Tas ir, vajadzētu noteikt minimālo neapliekamo platību (piemēram, 20–25 kvadrātmetrus vienam iedzīvotājam) un visu pārējo aplikt ar nodokli.

Taču, kā pamatoti tika norādīts dažos laikrakstos, arī šāda norma ir visai apstrīdama. Likums izraisīs iedzīvotāju fiktīvu migrāciju no dzīvokļa uz dzīvokli. Piemēram, lielu ģimeņu locekļi steigs deklarēties vientuļu radinieku dzīvokļos, lai tiem nevajadzētu maksāt par lieko platību. Tas radīs lielas jukas, bet valsts budžetam nekas daudz netiks.

Likumprojekts vēl nav gatavs. Bet tad, ja valsts tiešām vēlēsies no iedzīvotājiem iegūt 78 miljonus latu, mums katram nāksies valsts kasei papildus atdot pa 35 latiem gadā. Četru cilvēku ģimenei tāds nodoklis sasniegtu 140 latu. Varasvīri mierina, ka tas esot normāli. Eiropā nekustamā īpašuma nodokļi veido 0,5–0,8% IKP, Latvijā pagaidām 0,45%. Tātad ieviesīsim jauno nodokli, un arī pie mums beidzot būs kā pie cilvēkiem!...

Tagi:
 
© 2012 Darīsim KOPĀ!