Viss kas jāzin par savu māju!

Kooperatīvi ir disciplinētāki Drukāt E-pasts
Piektdiena, 20 novembris 2009 00:00

Valters Kagainis, dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības Pavadonis priekšsēdētājs, ir aktīvs cilvēks un nav nolaidis rokas pat šajā smagajā laikā, lai gan viņa vadītajai sabiedrībai, tāpat kā citiem Rīgas dzīvokļu kooperatīviem, klājas daudz grūtāk nekā pašvaldības namu pārvaldēm, kuras vienmēr var rēķināties ar domes atbalstu.

– Apkures sezonu sākām ar sarežģījumiem, jo arī mūsu iedzīvotāji ir iekrājuši prāvus parādus. Notika sarunas ar uzņēmumu Rīgas siltums, līdz atradām kompromisa risinājumu. Apņēmāmies pakāpeniski dzēst parādus, un kooperatīva mājām apkure beidzot tika pieslēgta.

– Acīmredzot jūs esat gatavi pret parādniekiem vērst nopietnas sankcijas...

– Ziemā parādi turpinās augt, jo hroniskajiem nemaksātājiem šajā sarežģītajā ekonomiskajā situācijā pievienojušies vēl citi dzīvokļu īpašnieki. Mēs nelolojam nekādas ilūzijas, zinām, ka ziema būs smaga. Ko lai ņem no cilvēkiem, kuriem nekā nav? Esam iesnieguši tiesā dažas lietas, bet neuzskatām, ka tas ir labākais problēmas risinājums, nu kaut vai tāpēc, ka tiesāšanās kooperatīvam nozīmē papildu izdevumus.

– Tātad problēma nav atrisināma?

– Tas atkarīgs no situācijas valstī un valdības politikas. Mēs individuāli strādājam ar parādniekiem un rīkojam akcijas. Piemēram, piedāvājām cilvēkiem samaksāt parādus ar kavējuma naudas atlaidi. Tiem, kas samaksāja līdz 31, oktobrim, piedevām visu kavējuma naudas summu. Tiem, kas atnāks līdz 30. novembrim, norakstīsim 80 procentus soda naudas, līdz 31. decembrim – 50 procentus. Aptuveni 80 dzīvokļu īpašnieku jau ir izmantojuši šo iespēju, zinu, ka vēl daudzi gatavojas nākt pie mums šomēnes.

– Kāda kooperatīvam ir pati lielākā problēma?

– Mēs esam un paliekam Rīgas domes pabērnu lomā. Pašvaldība atbalsta savas namu pārvaldes, izlīdz tām ar naudu. Kooperatīviem pašiem ar visu jātiek galā, lai gan mēs apsaimniekojam tādus pašu privatizētus dzīvokļus kā namu pārvaldes. Tiesībās pielīdzināt mūs namu pārvalžu klientiem var tikai pašvaldības deputātu politisks lēmums. No otras puses, kooperatīvo māju iemītnieki kopš sākta gala ir pieraduši paši risināt savas problēmas, viņi ir saprotošāki finansiālos jautājumos un neuzskata, ka valsts viņiem būtu ko parādā.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!