Viss kas jāzin par savu māju!

Tāmes, darbi, pārskati – ātri un kvalitatīvi Drukāt E-pasts
Otrdiena, 20 oktobris 2009 00:00

Oktobrī Latvijas namu pārvaldes pirmo reizi nosūtīja iedzīvotājiem jauna parauga tāmes. Datorprogrammas Namzinis, Namu Boss un Darbu Boss, ko izstrādājusi vietējā kompānija Data Pro, palīdz namu pārvaldniekiem precīzi aprēķināt maksu par apsaimniekošanu, ņemot vērā visus remonta darbus, un kontrolēt attiecības ar pakalpojumu sniedzējiem. Tas ir unikāls piedāvājums dzīvokļu īpašnieku sabiedrībām un namu pārvaldēm, kuras prot skaitīt naudu.

10 gadu pieredze

Kompānija Data Pro jau vairāk nekā desmit gadus nodarbojas ar programmatūras izstrādi namu pārvaldēm. Kompānijas produkti ir pieprasīti, ar tiem strādā namu pārvaldnieki gan Rīgā, gan Jūrmalā.

– Vispirms mēs izstrādājām programmu Namzinis, – stāsta Data Pro sistēmu analītiķis Aloizs Lešinskis. – Šis produkts ir piemērots nelielām namu pārvaldēm, dzīvokļu kooperatīviem un īpašnieku sabiedrībām, kas apsaimnieko tikai dažas mājas. Programma palīdz korekti sagatavot mājas bilanci, aprēķināt izdevumus un sagatavot rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets beidzot pieņēma noteikumus Nr. 1014, kur precīzi aprakstīts, kādai jābūt mājas apsaimniekošanas gada tāmei. Tas ir pareizs un vajadzīgs dokuments. Tagad pārvaldniekiem maksu par apsaimniekošanu nākas aprēķināt pēc vienota parauga, nevis pēc „acumēra”, kā tas nereti notika agrāk.

Jaunie produkti jau lietošanā!

Taču izrādījās, ka lielajām namu pārvaldēm nebūt nav tik vienkārši pildīt jaunos noteikumus. To datu bāzē bija uzkrājies daudz informācijas, kas bieži vien tika glabāta ļoti primitīvos formātos. Ko darīt? Lai pareizi aprēķinātu maksu par mājas apsaimniekošanu, jāņem vērā nama stāvoklis un dzīvokļu skaits, jāplāno remonta darbi, jāaprēķina sētnieka darba samaksa un jāveic daudz citu darbību. Tiec nu ar visu galā, ja apsaimniekošanā ir no 100 līdz pat 1000 māju!

– Problēma brieda jau sen, – saka Aloizs Lešinskis. – Lielajām namu pārvaldēm jāuzskaita ne tikai no iedzīvotājiem saņemtie maksājumi, bet arī savi maksājumi pakalpojumu sniedzējiem, plānotie un paveiktie remonta darbi un daudz kas cits.

Nauda tiek kontrolēta

Kompānija Data Pro pieņēma izaicinājumu, un tās speciālisti īsā laikā izstrādāja divas unikālas programmas – Namu Boss un Darbu Boss. Pirmā, pēc Lešinska teiktā, ir domāta nama apsaimniekošanas gada tāmes sastādīšanai un gada pārskatu sagatavošanai par faktiski sniegtajiem pakalpojumiem un veiktajiem darbiem. Ar šo programmu strādā grāmatveži un ekonomisti. Savukārt otra programma ir labs palīgs arī namu pārvalžu tehniskajiem darbiniekiem.

– Namu Boss palīdz uzskaitīt no iedzīvotājiem faktiski saņemtos maksājumus un namu pārvaldes izdevumus nepieciešamo darbu veikšanai, – skaidro speciālists. – Tas nepavisam nav tik vienkārši izdarāms. Pārvaldniekam mājā jāveic gan plānotie, gan avārijas remonta darbi, jākontrolē iepirkumi un izdevumi par apakšuzņēmēju pakalpojumiem. Visus šos darbus kontrolē Namu Boss. Bet Darbu Boss palīdz namu pārvaldes vadītājam plānot un uzskaitīt faktiski paveiktos remonta un citus darbus.

Lai meistars zinātu, kas jādara

Kad programmētāji sāka izstrādāt Darbu Bosu, noskaidrojās, ka lielas namu pārvaldes tehniskā nodaļa veic aptuveni 900 dažādu veidu remonta darbus. Katram darbam tika piešķirts savs kods ar darbietilpības vērtējumu.

– Programma palīdz kontrolēt remontu jebkurā darbu stadijā, – stāsta Aloizs Lešinskis. – Vispirms tajā ievada nama apsekošanas akta datus. Pamatojoties uz tiem, izstrādā darbu plānu un nosaka to aptuvenu vērtību. Programma palīdz remonta darbu vērtību iestrādāt nama apsaimniekošanas tāmē, aprēķināt laiku, kas iedzīvotājiem vajadzīgs, lai radītu nepieciešamos uzkrājumus. Tā uzskaita arī neplānotos un avārijas darbus. Ja palaidņi kāpņu telpā izsituši visus logus, skaidrs, ka pārvaldniekam bez kavēšanās jāsagādā jauni. Viņš uzraksta elektronisku pieprasījumu, dispečers izlemj, kam uzdot attiecīgo darbu, un ar Darba Boss palīdzību sagatavo remonta darbu uzdevumu, savukārt attiecīgās brigādes brigadieris saņemtajā uzdevumā norāda faktiski paveikto darbu apjomu, izmantotās ierīces un saņemtos materiālus. Neviens pēc tam nevarēs teikt, ka ir aizmirsis par uzdevumu vai pazaudējis plānu! Visas ziņas glabājas datu bāzē. Vēl vairāk: Darbu Boss palīdz uzskaitīt laiku, ko namu pārvaldes darbinieki patērējuši remonta darbiem, un aprēķina viņu darba efektivitāti.

Ar vienu taustiņa uzsitienu

Namu Boss un Darbu Boss darbojas ar vienotu datu bāzi. Programmai var piekļūt daudzi namu pārvaldes darbinieki, bet pilnvaras viņiem var ierobežot. Piemēram, ekonomists redzēs tikai to informācijas daļu, kas attiecas uz viņa darbu, bet remonta meistaram būs pieejama tikai tehniskā daļa. Pilnu ainu par nama stāvokli, uzkrājumiem un plāniem iegūs tikai pats pārvaldnieks. Par tāmēm pat nav ko runāt: pēc tam, kad norādīti visi remonta darbi un cita aktuāla informācija par māju, grāmatvedim atliek tikai izdrukāt gatavo veidlapu.

Kā vienkāršot namu pārvaldes darbu?

Data Pro radītos produktus var izmantot jebkura namu pārvalde. Kompānijas speciālisti uzstādīs programmas un palīdzēs ievadīt izejas datus par katru apsaimniekojamo māju. Cik maksā tāda pakalpojumu pakete? Tas atkarīgs no namu pārvaldes apsaimniekošanā esošo māju skaita, saka kompānijā.

Kaķi maisā nevajadzēs pirkt: jebkurš pārvaldnieks vai grāmatvedis, kam ir interese par gudro palīgu, var iepazīties ar tās demoversiju. Kompānijas Data Pro speciālisti gaida potenciālos klientus Rīgā, Valguma ielā 5. Iepriekš par tikšanos var vienoties pa tālruņiem 67805600, 22302231 vai elektronisko pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu (Anete Benta). Sīkāku izklāstu par programmām Namu Boss un Darbu Boss, kā arī nelielām namu pārvaldēm domāto produktu Namzinis, var atrast kompānijas mājas lapā www.datapro.lv.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!