Viss kas jāzin par savu māju!

Mūsu mērķis – silta māja Drukāt E-pasts
Svētdiena, 20 decembris 2009 00:00

Lielie būvmateriālu un būvkonstrukciju ražotāji Latvijā uzņemas pildīt funkciju, no kuras pagaidām atsakās valsts: viņi stāsta cilvēkiem par Eiropas pieredzi mājokļu siltināšanā un pārliecina mūs mācīties nevis pašiem no savām, bet gan no svešām kļūdām.

Tādu pasaulē plaši pazīstamu kompāniju kā Rehau un Knauf speciālisti uzskata, ka Latvijas iedzīvotājiem pagaidām ir maz informācijas par mājokļu kvalitatīvu renovāciju. „Renovācija jāveic ļoti pārdomāti,” uzskata Knauf pārstāvis Andris Veinbergs. „Tikai rūpīgi izpētījuši būvmateriālu un pakalpojumu tirgu, cilvēki var izraudzīties variantu, kas palīdzēs viņu mājai nodrošināt reālu siltumenerģijas ekonomiju. Citādi var gadīties, ka nauda tiek palaista pa vējam”.

Kompānijām Rehau un Knauf nav vajadzīga reklāma, tās jau sen kļuvušas par līderēm savās nozarēs. Rehau logu profiliem, durvīm un konstrukcijām uzticas visā Eiropā, Knauf piedāvā gatavas sistēmas ēku siltināšanai – izdevīgu, profesionālu risinājumu ārējai renovācijai.

Taču šoreiz runa nav par precēm, drīzāk jau par renovācijas kvalitāti un ētiku, par ko Latvijā pagaidām reti kurš domā. Pēc SEB bankas datiem, 72% iedzīvotāju principā piekrīt tam, ka mūsu mājām ir ārkārtīgi vajadzīga siltināšana. Bet ko darīt, lai gūtu iespējami lielāku atdevi?

– Vienas mājas renovācijā šobrīd mēs ieguldām līdz 100 000 latu un iegūstam siltuma ekonomiju 20–30% apmērā, – saka Rehau pārstāvis Aldis Sirmačs. – Bet faktiski tas nozīmē, ka nauda velti iztērēta. Eiropas prakse liecina, ka, pārdomāti veicot kompleksu renovāciju, iespējams sasniegt 80–90% ietaupījumu. Tas nav joks un tā nav pasaka.

Ļoti augstas prasības renovācijai pēdējā laikā izvirza Vācijā. Tādu darbu kompleksu, kas var nodrošināt 30% ekonomiju, neviens tur neuzskata par nopietnu. Nē, attīstīto valstu jaunais mērķis ir pasīvas mājas, kuras patērē tikai 10% no tās enerģijas, kas nepieciešama nesiltinātam mājoklim.

– Arī Latvijas iedzīvotāji var sasniegt šo standartu, – saka Aldis Sirmačs, – tikai vispirms vajag sev izvirzīt tādu mērķi, bet pēc tam meklēt līdzekļus tā sasniegšanai. Piemēram, daudzi uzņēmumi piedāvā dzīvokļu īpašniekiem zemas kvalitātes plastmasas logus. Logu ražošanā ir svarīgi izmantot labus, ilgmūžīgus materiālus, liela nozīme ir montāžas paņēmieniem un daudzos gadījumos arī piespiedu ventilācijas ierīkošanai mājā. Ja logs ir slikti izgatavots vai uzstādīts, tas nepasargās mājokli no siltuma zudumiem, uguns un ielaušanās, bet ļaunākajā gadījumā to drīz vien vajadzēs nomainīt.

Kvalitatīvi logi un siltinātāji, jūs teiksit, maksā dārgāk par pārējiem. Bet speciālisti pamatoti iebilst: ieguldot naudu kvalitātē, klients nodrošina ilgāku loga vai siltinātāja kalpošanas laiku, kā arī iegūst lielāku efektu no to uzstādīšanas.

– Pieļauju, ka kvalitatīvi materiāli varētu maksāt par 20% dārgāk nekā lētie analogi,– saka kompānijas Knauf pārstāvis Andris Veinbergs. – Mājas renovācijas kopējo vērtību tas būtiski neietekmē, toties efekts būs nesalīdzināmi lielāks! Pagaidām Latvijas mājās tiek sasniegta enerģijas 20% ekonomija, bet Eiropa prasa daudz augstākus rādītājus. Tātad 5–7 centimetrus bieza izolācijas slāņa vietā sienas jāsiltina ar 10–20 centimetru biezu. Vai tas maksā dārgi? Knauf profesionālās ārējās siltināšanas sistēmas cena ir 10–15 lati par kvadrātmetru. Dubultosim siltinātāja biezumu un samaksāsim par 5 latiem vairāk. Ja mājas ārējās renovācijas cena ir 40 latu par kvadrātmetru, starpība nebūs liela, cena mainīsies tikai par 15%, toties siltuma ekonomija dubultosies. Tad renovācija atmaksāsies un garantēs relatīvu mājas enerģētisko neatkarību (visiem taču skaidrs, ka kurināmā cenas nenovēršami celsies).

– Iesakām cilvēkiem māju renovācijai izvēlēties tikai profesionālus partnerus un tikai kvalitatīvus materiālus, – kolēģi atbalsta Aldis Sirmačs. – Un centieties paši orientēties visās detaļās – meklējiet informāciju, iztaujājiet ekspertus, apmeklējiet seminārus. Atcerieties: no saviem ieguldījumiem siltināšanā jums jāsaņem dividendes nevis divus trīs, bet vismaz 15–20 gadus, un to var panākt tikai ar atbildīgu pieeju šim procesam.

Vairāk informācijas – www.knauf.lv; www.knaufakademija.lv; www.rehau.lv.

Mūsu lasītājiem tiek piedāvāta unikāla iespēja: sūtiet savus jautājumus par renovāciju uz elektroniskā pasta adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu , un kompāniju Rehau un Knauf speciālisti bez maksas ieteiks jūsu mājai izdevīgāko siltināšanas variantu!

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!