Viss kas jāzin par savu māju!

Mainiet ūdensapgādes stāvvadus un ekonomējiet līdzekļus! Drukāt E-pasts
Trešdiena, 22 maijs 2019 11:42

Ūdensapgāde, centralizētā apkure un kanalizācija ir ne tikai trīs patīkami civilizācijas izgudrojumi ērtākai dzīvei, tie ir arī svarīgi mājas funkcionēšanas elementi ar  tieksmi gadu gaitā nolietoties. Sekas ir ērtību samazināšanās: nenoturīgs spiediens un temperatūras līmenis ūdenspadevē, slikta ūdens kvalitāte, biežas avārijas.

Par laimi, iedzīvotāji šādas situācijas var atrisināt, daļēji vai pilnībā nomainot mājas iekšējās komunikācijas. Kā pareizi organizējami darbi, un kā tas iedzīvotājiem ļauj ietaupīt tūkstošiem eiro, stāsta uzņēmuma Ūdens Rīgai vadītājs Roberts Švānbergs.

Ūdens Rīgai ir uzkrājis bagātu pieredzi darbā ar māju inženiertīkliem, veicot to montāžu, nomaiņu vai kompleksu apkalpošanu, kas ietver arī diennakts avārijas dienesta pakalpojumus.

Caurules nomaina, bet ūdens knapi tek

Padomju laikos cilvēki zināja daudzus bezatbildīgas saimniekošanas likumus. Viens no tiem – ja kaut kur sāk asfaltēt ielu, tas nozīmē, ka drīz tur mainīs caurules.

Padomju laikos cilvēki zināja daudzus bezatbildīgas saimniekošanas likumus. Viens no tiem – ja kaut kur sāk asfaltēt ielu, tas nozīmē, ka drīz tur mainīs caurules. Par laimi, mūsdienās darba paņēmieni ir mainījušies, un, ja kaut kur ir paredzēts labot ceļus, vispirms notiek veco cauruļvadu nomaiņa. Droši var apgalvot, ka to sajuta visa pilsēta, kad pagājušajā vasarā notika remontdarbi Brīvības ielā. Pilsētas ūdens piegādātājs nesaudzēja arī citas ielas. Tanī pat laikā ne viens vien pilsētas iedzīvotājs joprojām ir spiests sadzīvot ar virkni problēmu, piemēram, netīru ūdeni no krāna, vāju spiedienu un nenoturīgu karstā ūdens temperatūru. Un kur nu vēl avārijas, kuru sekas ir ūdens padeves noslēgšana visa mājā, kaimiņu appludināšana un t.t.

Kas ir šo problēmu cēlonis, un kā to mainīt, stāsta Ūdens Rīgai vadītājs Roberts Švānbergs.

– Daudziem  iedzīvotājiem nav saprotams, ka, neskatoties uz jaunu maģistrālo vadu montāžu, problēmas ar ūdens apgādi paliek vecās. Kādēļ tā?

– Atbilde ir īsa un vienkārša – sliktā stāvoklī ir mājas iekšējās komunikācijas – no guļvada pagrabā līdz stāvvadiem dzīvoklī. Aptuveni 75% no tipveida daudzdzīvokļu mājām ir celti pagājušā gadsimta 60.–80. gados. Matemātika ir nepielūdzama – kā ēkām, tā arī to komunikāciju vecums jau sasniedz 30 līdz 50 gadus. Beidzamajās desmitgadēs cauruļvadi ir stipri aizauguši. Daudzās caurulēs caurplūde samazinājusies aptuveni uz pusi, līdz beidzot cauruļvadā ar diametru 25 milimetri ūdens tek caur spraugu, kas nav lielāka par sērkociņu. Gluži saprotams, ka ūdens nespēj pacelties pat līdz trešajam stāvam, tādēļ arī rodas sliktas kvalitātes ūdens, temperatūras svārstības, ļoti vāja caurplūde un biežas avārijas. Jaunas caurules, kuras dzīvokļu īpašnieki nomaina līdz koplietošanas stāvvadam, cerot uz uzlabojumiem, neko nedod. Vaina slēpjas koplietošanas stāvvados, lūk, kas mājā ir jāmaina vispirms.

Resursi ir iztērēti

– Valda uzskats, ka padomju laikos ražotās metāla caurules kalpos vēl ilgi, bet mūsdienīgie plastikāta izstrādājumi nav uzticami.

– Metāla cauruļvadu paredzētais resurss 20–30 gadi jau godam ir iztērēts. Mūsdienīgās PPR caurules ir sertificētas dzeramajam ūdenim. Caurulēm kuras izmanto uzņēmums Ūdens Rīgai ražotājs nosaka 50 gadu garantiju.

Dubulta ekonomija

– Ne viens vien pārvaldnieks vai mājas vecākais būtu gatavs pasūtīt šos darbu, tikai ne visiem iedzīvotājiem, jo sevišķi gados vecākiem, remonts ir pa kabatai.

– Uzņēmums Ūdens Rīgai ne reizi vien ir saskāries ar situāciju, kad pārvaldnieks savām mājām piedāvā nesaprotami paaugstinātas cenas par stāvvadu un guļvadu cauruļu nomaiņu. Spriežam par to no savas pieredzes. Mūsu uzņēmums pilnībā vai daļēji ir nomainījis iekšējās komunikācijas vairāk nekā 100 daudzdzīvokļu mājās. 2017. gadā ir uzstādītas caurules, kuru kopējais garums ir vairāk nekā 10 km, bet pagājušajā gadā – 12 km.

– Cik daudz naudas iedzīvotāji var ietaupīt?

– Ilustrēšu to ar konkrētu piemēru: objekts – „hruščovka” Bolderājā. Pārvaldnieks iedzīvotājiem piedāvāja nomainīt ūdensapgādes un kanalizācijas stāvvadus par 8000 eiro katrā no sešām kāpņu telpām, tātad kopējās izmaksas ir 48 000 eiro. Mūsu uzņēmums šos pašus darbus nezaudējot kvalitāti bija gatavs izpildīt par 6500 eiro. Šobrīd darbus esam gandrīz pabeiguši, mājas kopējais ietaupījums – 9000 (!) eiro. Būtisks ietaupījums! Turklāt ūdensvada nomaiņa ļaus ekonomēt uz karstā ūdens uzsildīšanas vismaz līdz 20%. Patiesībā izveidojas pat divkārša ekonomija.

– Kā vēl cilvēkiem ir iespējams taupīt šo darbu ietvaros? Vai var piesaistīt Rīgas domes līdzfinansējumu daudzdzīvokļu ēkas iekšējo cauruļvadu nomaiņai?

– Varu izstāstīt šādu piemēru: 602. sērijas sešstāvu mājā ar divām kāpņu telpām visu ūdens apgādes un kanalizācijas cauruļvadu nomaiņa iedzīvotājiem izmaksātu aptuveni 45 tūkstošus eiro. Piesaistot Rīgas domes līdzfinansējumu māja atguva 50% no tāmes. Darbi pabeigti šī gada janvārī, iedzīvotāji – laimīgi.

– Cik ilgi notiek darbi?

– Piecstāvu mājā viena stāvvada (karstā, aukstā un kanalizācijas cauruļu) nomaiņai nepieciešamas 2–3 darba dienas; deviņstāvu mājā – 5–6. Neērtības ar kurām ir jārēķinās- darba dienas ietvaros nebūs iespējams lietot ūdeni un kanalizāciju. Vakaros visas ērtības mājā tiek atjaunotas.

Tāme ir bez maksas

– Kas jādara iedzīvotājiem, lai pasūtītu darbus savā mājā?

– Vispirms par savu lēmumu iedzīvotājiem ir jāinformē mājas apsaimniekotājs. Pēc tam aktīvistiem vai pilnvarotajai personai jāvēršas pie mums ar lūgumu apsekot objektu un sagatavot izmaksu tāmi.

– Cik iedzīvotājiem būs jāmaksā par tāmes sastādīšanu?

– Šis pakalpojums iedzīvotājiem ir bez maksas. Uzņēmuma speciālists atbrauks uz objektu, veiks eksperta novērtējumu, ieteiks labāko risinājumu. Aprēķini tiek sagatavoti 10 dienu laikā. Trīspusējais līgums starp dzīvokļu īpašniekiem, uzņēmumu Ūdens Rīgai un  mājas apsaimniekotāju tiek slēgts tikai pēc mājas kopsapulces vairākuma balsojuma par darbu veikšanu.

Pilns serviss

– Ir zināmi gadījumi, kad remontdarbus mājā izpilda viens uzņēmums, bet sistēmas apkalpošanu uzņemas cits. Tad izrādās, ka remontdarbi nav bijuši paveikti kvalitatīvi vai arī apkalpojošie speciālisti nav pietiekami kompetenti. Vai jūsu uzņēmums piedāvā visu pakalpojumu paketi?

Ūdens Rīgai piedāvā ne tikai ūdens apgādes un kanalizācijas tīklu montāžu, bet arī dzīvojamo māju regulāro tehnisko apkalpošanu. Veicam siltuma apgādes, kanalizācijas, ūdens un elektrības tīklu apkopi, remontu un regulēšanu .  Piedāvājam saviem klientiem arī kanalizācijas tīrīšanu, cauruļvadu hidrodinamisko skalošanu, veicam cauruļu videoinspekciju.

Mūsu avārijas dienests strādā režīmā – 24/7. Faktiski piedāvājam pilna cikla servisu – no iekšējo inženierkomunikāciju montāžas līdz to diennakts apkalpošanai.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!