Viss kas jāzin par savu māju!

Kur ņemt naudu renovācijai? Drukāt E-pasts
Trešdiena, 20 janvāris 2010 00:00

Turpinām rakstu ciklu par daudzdzīvokļu ēku energoefektivitāti. Energoefektivitātes jautājumos konsultē SIA Ēkas siltināšana valdes loceklis, energoauditors Edgars Strauts. www.ekassiltinasana.lv, tālr. 26519885.

Renovācijas finansēšanai naudu var ņemt no trīs avotiem: dzīvokļu īpašnieku uzkrājumu fonda, bankas kredīta un ESKO kompānijas. Šajā numurā izskatīsim pirmos divus finansēšanas veidus, bet ESKO finansējumu apskatīsim nākošajā avīzes numurā.

Daudzdzīvokļu ēkām uzkrājumus veido vai nu tās apsaimniekotājs vai dzīvokļu īpašnieku biedrība. Maksājums dzīvokļu īpašnieku fondā ir iekļauts apsaimniekošanas maksā vai arī tiek iekasēts papildus apsaimniekošanas maksai. Ieteikums dzīvokļu īpašniekiem ir uzzināt pie apsaimniekotāja, cik liels ir mājas uzkrājuma fonds. Ir ēkas, kurām ir uzkrāti  vairāki tūkstoši latu, kurus šobrīd būtu racionāli izmantot ēkas renovācijai.

Ir pierādīts, ka ēku renovēt ir izdevīgāk ir tad, kad visus darbus dara uzreiz, proti, tiek nosiltinātas sienas, bēniņi, pagraba pārsegums, nomainīti logi, kā arī renovēta apkures sistēma ēkā. Diez vai Rīgā ir ēkas, kuru uzkrājuma fonds ir pietiekami liels, lai finansētu visus šos darbus, tādēļ papildus ir jāņem kredīts bankā.

 Galvenie kredīta nosacījumi ir sekojošie:

  • kredīta summa līdz 100% no renovācijas summas;
  • termiņš līdz 15 gadiem;
  • dzīvokļi netiek ieķīlāti;

Lai saņemtu kredītu ir nepieciešams, lai kopsapulcē par renovāciju būtu nobalsojuši vairāk nekā puse no dzīvokļu īpašniekiem.

Jautājums speciālistam

– Kuras bankas izsniedz kredītus daudzdzīvokļu ēkas renovācijai?

– Kredītus daudzdzīvokļu ēku renovācijai izsniedz lielākās komercbankas: SEB, Swedbank, DnB Nord, Nordea un Hipotēku banka, atbild Edgars Strauts

– Kurā bankā ir izdevīkāk ņemt kredītu daudzdzīvokļu ēkas renovācijai?

– Viennozīmīgu atbildi sniegt nav iespējams. Parasti mēs palīdzam dzīvokļu īpašniekiem sagatavot izziņu par parādiem, nākotnes naudas plūsmu, renovācijas tāmi, iesniedzam šos dokumentus vairākām bankām un tad palūdzam viņu kredīta piedāvājumu. Tādējādi mēs palīdzam dzīvokļu īpašniekiem izvēlēties labāko bankas piedāvājumu.

– Cik izmaksā renovācija vienam dzīvokļa īpašniekam?

– SIA Ēkas siltināšana regulāri veic renovācijas projektu aprēķinus un var droši apgalvot, ka ikmēneša kredīta maksājums par pilnu ēkas renovāciju no viena dzīvokļa parasti ir robežās starp 10 un 20 Latiem mēnesī. Precīza summa ir atkarīga no veikto darbu apjoma, kredīta procentiem un kretīta atmaksas termiņa.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!