Viss kas jāzin par savu māju!

Ģeninserviss: «Garant ējam iedzīvotājiem trīskāršu ekonomiju!» Drukāt E-pasts
Otrdiena, 20 janvāris 2009 00:00

Nesen Valsts aģentūras Mājokļu aģentūra Mājokļu apsaimniekošanas departamenta direktore Irisa Simanoviča paziņoja, ka pagaidām iebilst pret namu fasāžu siltināšanu Latvijā. „Saskaņā ar Eiropas Savienības jaunākajām prasībām būvmateriāliem, ko izmanto māju siltumizolācijai, kalpošanas laiks nedrīkst būt mazāks par 40 gadiem,” viņa paskaidroja. „Man personiski tādi materiāli pagaidām nav zināmi.” Patiešām, putuplasts un akmens vate nevainojami kalpo labi ja desmit gadus.

Tehnoloģija nākusi no Krievijas

Ar mūsu avīzi sazinājās firmas ĢenInServiss vadītājs Andrejs Fogelis un paziņoja, ka ES normām atbilstošs siltinātājs valstī tomēr ir: „Tāds ir mūsu materiāls KRITERM, kas būtībā tepat Latvijā ir radīts un patentēts”. Pēc tāda paziņojuma mēs nevarējām nesatikties ar noslēpumainā KRITERM izgudrotājiem.

Pēc darbības veida ĢenInServiss ir projektēšanas un celtniecības grupa, kas galvenokārt nodarbojas ar celtniecības metālkonstrukciju projektēšanu. Par māju renovācijai piemērotiem materiāliem Andrejs Fogelis sāka interesēties tad, kad kāds pasūtītājs palūdza uzbūvēt ciematu no moduļu mājām, kurām bija vajadzīga siltināšana. Biroja speciālisti nolēma visu paveikt pašu spēkiem, tostarp arī atrast vislabāko materiālu sienu siltumizolācijai. Un atrada. KRITERM ražošanas tehnoloģija Latvijā nonāca no Krievijas.

«Sega» mājai

– Sākām eksperimentus ar materiālu un pakāpeniski uzlabojām gan tā ražošanas paņēmienu, gan lietošanas metodi, – stāsta Andrejs. – Bet moduļu ciemata pasūtījums pa to laiku izgaisa.

KRITERM ir drupatu veidā izgatavots ekoloģisks materiāls. Tā lietošana ir ārkārtīgi vienkārša un gudri izdomāta. Sausās materiāla pārslas iepūš starp sienas latojumu un ārējo apšuvumu, ko veido, siltinot sienas. KRITERM sīkās pārslas cieši piepilda visas spraugas un poras, kā sega noklājot sienu.

– Krievijā visus materiāla izgatavošanai nepieciešamos komponentus būvlaukumā nogādā atsevišķi, tur sajauc un ar iegūto suspensiju piepilda telpu zem ārējā apšuvuma, – Andrejs Fogelis skaidro vietējās tehnoloģijas atšķirības no oriģinālās. – Taču ķīmiskais process ir nestabils, iespējama dažādu kaitīgu vielu rašanās, plaisāšana. Savukārt mūsu KRITERM pārslas ir pilnīgi drošas. Speciāla laboratorija veica gaisa mērījumus siltinātāja izgatavošanas brīdī un konstatēja, ka pat jēlmateriāla radītais kaitīgais fons ir daudzkārt mazāks par pieļaujamo normu. Siltināšanas darbu izpildes laikā materiāls kļūst stabils un ķīmiski inerts, kas ļauj iegūt vienveidīgu un prognozējamu rezultātu. Dūnu pēlim līdzīgais bezšuvju slānis daudz efektīvāk novērš siltuma zudumus un reizē ir daudz tehnoloģiskāks.

Eksperiments namu pārvaldē Juglas nami

KRITERM ir tik draudzīgs videi, ka to var izmantot... par mēslojumu, kad iedzīvotāji nolemj, ka siltinātāju laiks nomainīt. Tikai Andrejs Fogelis brīdina, ka tik drīz vis tas nenotiks:

– Krievijā ir veiktas KRITERM ilgmūžības pārbaudes. Zinātnieki imitēja tā izmantošanu 60–70 gadus un pēc tam paziņoja, ka turpināt izmēģinājumus nav vērts. Pirmkārt, esot apnicis, otrkārt, ar materiālu tāpat nekas nenotiek. Tātad KRITERM kalpos tik ilgi, cik ilgi turēsies sienas latojums un ārējais apšuvums. Tie nav tukši vārdi. Šogad Rīgā ar KRITERM jau siltinātas pirmās mājas. Pilotprojekts realizēts namu pārvaldē Juglas nami. Pāris mēnešus pēc darbu pabeigšanas celtnieki ieradās pie organizācijas vadītāja Aleksandra Pavlovska ar jautājumu, kas notiek siltinātajās Hruščova laika mājās.

Namu pārvaldnieks pašķirstīja papīrus un ar izbrīnu konstatēja, ka rezultāts patiešām ir: piecstāvu mājās ar siltinātajām gala sienām iemītnieki decembrī par apkuri maksāja 0,73 latus par dzīvokļa vienu kvadrātmetru, bet viņu kaimiņi no nesiltinātajām mājām – 1,13 latus.

– Mēs garantējam, ka pilnīga nama fasādes siltināšana un pareizs siltummezglu regulējums palīdzēs iedzīvotājiem trīskārt samazināt rēķinus par siltumu. Darbu cena ir aptuveni 30 latu par kvadrātmetru, – stāsta Fogelis. – Pēc mūsu aprēķiniem, ja standarta daudzdzīvokļu mājas iemītnieki paņems bankas kredītu siltināšanai ar KRITERM, ekonomiju viņi izjutīs uzreiz, jau atmaksājot aizdevumu. Bet 6–8 gadu laikā renovācijas izdevumi pilnībā tiks atgūti.

Pēc Andreja Fogeļa teiktā, firmas ĢenInServiss galvenā prece ir tieši ekonomija. Siltuma ekonomija. Iedzīvotāju naudas ekonomija. Un kas var būt vēl aktuālāks mūsu sarežģītajā laikā?

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!