Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Siltināšanas trīs vaļi

Latvijā aizvien biežāk izskan doma, ka renovācija ir laba lieta, bet laba renovācija – vēl labāka. Siltināšanai jānodrošina maksimāls efekts, tikai tā iedzīvotāji var ietaupīt naudu, pretendēt uz līdzfinansējumu siltināšanai no ES fondiem un uz 20–30 gadiem aizmirst daudzas komunālās ķibeles.

Diemžēl mūsu sabiedrība nupat tikai sāk tuvoties izpratnei par to, kas ir kvalitatīva renovācija. Tas ir darbu komplekss, ko īsteno profesionāļi, izmantojot pareizi izraudzītus materiālus un tehnoloģijas. Tiklīdz šajā ķēdē rodas kāds vājš posms, ķēde trūkst, un tad labu rezultātu vairs nav iespējams sasniegt.

Pagaidām pasaulē zināms tikai viens paņēmiens, kā garantēt siltināšanas darbu augstu kvalitāti: renovācijai jānotiek speciālistu uzraudzībā (lai celtnieki nevarētu un negribētu pieļaut kļūdas) un jāizmanto savstarpēji maksimāli piemērotu materiālu komplekss. Tādus kompleksus pasaulē dēvē par siltināšanas sistēmām.

Sistēma nozīmē to, ka siltināšanas komplektā viss atbilst paredzētajam uzdevumam un saskan ar citiem materiāliem, sākot no izolācijas un beidzot ar līmi un stiprināšanas tapām. Sarežģīti? Nepavisam! Tikai jāatceras, ka centieni ietaupīt, teiksim, uz kvalitatīvas līmes rēķina var pielīdzināt nullei visus mājas siltināšanai veltītos pūliņus, bet vēlāk radīt arī zaudējumus, jo darbus nāksies veikt no jauna.

Pagājušā gada beigās Salaspilī notika plaša būvmateriālu ražotāju un izplatītāju sanāksme. Pašvaldības speciālisti visus uzmanīgi uzklausīja, lai izraudzītos labāko paņēmienu pilsētas māju renovācijai. Verdikts bija nepārprotams: noteikti jālieto siltināšanas sistēmas.

Kāpēc to visu stāstu? Tāpēc, ka pirms dažām dienām redakcija saņēma sūdzību no Raņķa dambja 7. nama iemītniekiem. Dzīvokļu īpašnieki žēlojās par mitro un auksto gala sienu. „Namu pārvalde ignorē mūsu lūgumus nosiltināt mājas galu,” teica iedzīvotāji. „Palīdziet mums kaut ar padomu: kurp lai ejam pēc palīdzības?”

Ar šo jautājumu devāmies pie Saint Gobain speciālistiem. Šī kompānija Latvijā pārstāv tāda paša nosaukuma franču koncernu. Saint Gobain piedāvā modernus siltuma un skaņas izolācijas materiālus. Tirdzniecības markas Isover produktu efektivitāte un kvalitāte augstu tiek vērtēta visā pasaulē. Piedevām vēl kompānija, kuras pārstāvniecība atrodas Rīgā, Daugavgrīvas ielā 83, piedāvā dažādus apmetumus, līmes un stiprinājuma elementus. Zīmoli Vetonit, Weber, Serpo, Maxit ir labi pazīstami ikvienam būvniecības un energoefektivitātes jomā strādājošajam speciālistam.

– Daudzi ražotāji piedāvā cilvēkiem tikai daļu no siltināšanas sistēmas, turpretī pie mums var iegādāties pilnu gammu savstarpēji ideāli saskaņotu materiālu, – stāsta Saint Gobain pārstāvis Jānis Ankipāns. – Ja tiek ievērota siltināšanas tehnoloģija, mēs garantējam, ka māja ilgus gadus būs silta un glīta.

Pēc Jāņa Ankipāna domām ļoti svarīgi ir tas, ka jebkura māja, kas veic siltināšanu ar Saint Gobain sistēmām, var palūgt kompānijas speciālistus bez maksas sistemātiski uzraudzīt renovācijas procesa norisi.

– Problēmas sākas tad, ja cilvēks ir nopircis kvalitatīvu izolācijas materiālu sienām, bet meistari lieto nepareizu līmi. Vai arī celtnieki tāmē ieraksta vienu materiālu, bet patiesībā nopērk citu, lētāku un sliktāku, – stāsta eksperts. – Faktiski jau māju iemītnieki paši izrāda modrību, renovācijas darbi taču diendienā notiek turpat viņu acu priekšā, tomēr ir labi, ja arī ražotāja pārstāvji reizēm ierodas un pārliecinās, ka darbā ar materiāliem nav pieļauta ne nolaidība, ne kļūdas.

Ko darīt Raņķa dambja 7. nama iemītniekiem? Tas ir komplekss un sarežģīts jautājums. Vispirms vajadzētu veikt mājas tehnisko apsekošanu (to var izdarīt Saint Gobain speciālisti) un noskaidrot aukstuma un mitruma cēloņus. Iespējams, ka visā vainojams bojāts hidroizolācijas slānis pagrabā vai sarūsējušas ūdens notekcaurules. Kad šī nelaime novērsta, jāpieņem lēmums par fasādes pilnīgu vai daļēju siltināšanu. Šai nolūkā mājā jāsarīko dzīvokļu īpašnieku kopsapulce.

Pieņemsim, ka lēmums pieņemts un atrasts finansējuma avots (varbūt var izmantot mājas remonta uzkrājumus).

– Tādā gadījumā iedzīvotājiem atliek tikai izlemt, kādu sistēmu viņi vēlas izmantot siltināšanai – apmestu fasādi vai ventilējamu fasādi. Ar pēdējo Latvijā pieredze pagaidām ir visai bēdīga: ventilējamās fasādes te veidotas, izmantojot primitīvas tehnoloģijas, pārklātas ar neestētiska izskata skārdu, – stāsta Jānis Ankipāns. – Bet no siltumfizikas viedokļa šāda fasāde var būt ļoti efektīva, ja apdarei ranila vietā lieto dekoratīvās plāksnes, tad arī skaista. (Tam piemērs – viesnīcas Reval Hotel Latvija fasāde. – Red.)

Abām kompānijas Saint Gobain piedāvātajām sistēmām ir savas priekšrocības, tāpēc attiecībā uz katru māju tiek pieņemts individuāls lēmums. Bet secinājums ir viens: siltināšana jāveic ar kvalitatīviem materiāliem un sistēmām, tikai tad cilvēkiem nebūs žēl iztērēto līdzekļu.

Lēmumu, protams, var pieņemt tikai tad, ja ir visa vajadzīgā informācija. Tāpēc der iegaumēt, ka kompānija Saint Gobain piedāvā Rīgas iedzīvotājiem un dzīvokļu īpašnieku sabiedrībām konsultācijas, palīdzību materiālu izvēlē un renovācijas kvalitātes uzraudzībā. Sīkāku informāciju varat iegūt mājas lapā www.isover.lv, www.maxit.lv, Rīgā, Daugavgrīvas ielā 83 un pa tālruni 29486483.

Numuru arhīvs: spied un lasi!