Viss kas jāzin par savu māju!

Kreditoriem sadod pa nagiem Drukāt E-pasts
Trešdiena, 20 maijs 2009 00:00

Latvijas valdība jau vairākus mēnešus ir solījusi aizstāvēt hipotekāro kredītu ņēmējus pret kreditoru patvaļu. Atgādināsim, ka šobrīd Latvijā ir aptuveni 200 tūkstoši hipotekāro kredītu. Kā liecina aptauja, pusei no kredīta ņēmējiem tā atmaksāšana sagādā nopietnas grūtības. Pagājušajā nedēļā Saeima beidzot pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas lai nu kā, tomēr aizsargās parādniekus.

Vēl tikai pirms diviem gadiem bankas bija patērētāju labākie draugi. Tās pievilināja klientus ar laipnībām un solījumiem, dāvanām un pazeminātām likmēm. Finansisti piedāvāja naudu ar tik atvieglotiem nosacījumiem, ka aizņemties bija vieglāk nekā atteikties no vilinošā piedāvājuma.

Bet vajadzēja tikai mainīties ekonomiskajam klimatam, un – lūdzu! – bankas no draugiem pārvērtušās par bargiem tiesnešiem. Pēdējā gada laikā tās lietojušas pret klientiem ne mazums apšaubāmu paņēmienu: prasījušas kredīta papildu nodrošinājumu, paaugstinājušas procentu likmes un spiedušas parādniekus piekrist līguma nosacījumu maiņai.

Pirmie aizņēmējus sāka aizstāvēt ierēdņi. Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa pagājušajā nedēļā atklāja šokējošus datus. Piecos mēnešos centrs saņēmis gandrīz 150 sūdzību par banku nelikumīgu rīcību. Tas ir pusotras reizes vairāk nekā pērn visos divpadsmit mēnešos. Banku agresīvās politikas fakts vairs nav noliedzams. „Latvijai vajadzīgs īpašs likums par hipotekāro kreditēšanu, kurā precīzi būtu norādītas banku un to klientu tiesības un pienākumi,” diskusijas laikā paziņoja Baiba Vītoliņa.

Pagaidām īpaša likuma mums nav, bet par kredītņēmējiem beidzot iestājušies arī politiķi. Pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Bankām un citām finanšu iestādēm turpmāk nebūs tiesību pieprasīt kredīta pirmstermiņa atmaksāšanu. Tāpat nedrīkstēs pieprasīt papildu nodrošinājumu vai vienpusējā kārtā īstenot nodrošinājuma pārvērtēšanu.

Tas nedaudz atvieglos dzīvi hipotekāro kredītu ņēmējiem. Vienīgi jāiegaumē, ka likuma grozījumi aizsargā tikai godīgus kredītņēmējus, un tādi ir tie, kas kredīta atmaksas vai procentu maksājumus nav kavējuši ilgāk par 60 dienām. Pārējiem klāsies plāni: viņi paliek banku varā, kurām ir tiesības vērst pret viņiem visstingrākos piedzīšanas paņēmienus.

Tagi:
 
© 2012 Darīsim KOPĀ!