Apdrošināšana pret plūdiem

Marijas kundzi, kas dzīvo Rīgas centrā, piemeklēja nelaime: kaimiņi applūdināja viņas dzīvokli. Vecajai dāmai nav ne jausmas, kā likvidēt plūdu sekas un kā cīnīties pret augšstāva kaimiņiem, kas atklāti par viņu ņirgājas.

Mēs ciemojāmies pie Marijas kundzes. Septiņdesmit gadus vecā sieviete mājo vienistabas dzīvoklītī. Logi iziet uz aku, bet viņa ir pieradusi pie gaismas trūkuma, jo Merķeļa ielā dzīvo jau piecdesmit trīs gadus.

– Agrāk šai namā visos dzīvokļos mitinājās ģimenes, bet pirms pieciem gadiem te sāka parādīties biroji, – viņa stāsta.

Virs Marijas kundzes dzīvokļa ierīkoja juridisko biroju, un vecajai kundzei vairs miera nav bijis ne mirkli. Pie kaimiņiem juristiem nāk daudz apmeklētāju. Kāpņu telpa vienmēr ir piesmēķēta, virs galvas dzirdami smagi soļi un skaļi strīdi. Kaut kā to visu vēl varēja pieciest, bet pirms diviem mēnešiem notika īsta nelaime. Nakts vidū Marijas kundze izdzirdēja pamatīgu dārdoņu. Iededza gaismu un ieraudzīja virtuvē uz grīdas no griestiem nokritušu lielu apmetuma gabalu. Pa sienām tecēja ūdens.

– Izsaucu avārijas brigādi un komisiju no namu pārvaldes. Saskaņā ar aktu plūdu cēlonis ir nekvalitatīvi veikts cauruļvadu remonts augšējā dzīvoklī. Man nodarīts kaitējums 650 latu vērtībā. Jau divus mēnešus baidos ieiet virtuvē, ka tik neuzkrīt uz galvas kāds apmetuma gabals. Ēdienu gatavoju vannas istabā, – žēlojas Marijas kundze.

Bet vainīgie negrib apmaksāt kaimiņienei remontu, saka, ka naudu dos tikai tad, ja tiesa tā nolems.

– Diemžēl augšstāva mājokļa iemītnieki rīkojas pēc likuma, nevis sirdsapziņas, – komentē juriste Svetlana Lisivņenko. – Piespiest viņus samaksāt par remontu var tikai tiesa. Tādas tiesāšanās ilgst mēnešiem, tāpēc iesaku rīdziniekiem, kas nevēlas nokļūt līdzīgā situācijā, apdrošināt savus dzīvokļus. Ja Marijas kundzei būtu polise, viņa uzreiz saņemtu remontam nepieciešamo naudu, bet ar vienaldzīgajiem kaimiņiem tiesātos apdrošinātāji.