Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Karadarbības zonā

Kāda Salaspils nama iemītnieki ir iesaistīti dīvainā konfliktā. Aptuveni pirms gada viņi izvēlējās jaunu apsaimniekotāju. Iepriekšējais māju visžēlīgi palaida brīvībā, bet uzskatīja, ka iedzīvotāji tam palikuši parādā. Summas bija niecīgas – četri līdz deviņi lati no dzīvokļa. Bet tā vietā, lai lietu nokārtotu mierīgā ceļā vai caur tiesu, SIA Dzīvoklis S nolīga parādu piedzinēju firmu. Tagad dzīvokļu saimniekiem ik dienas kāds zvana un draud: „Maksājiet naudu, citādi būs nepatikšanas! Mēs ierakstīsim jūs parādnieku melnajā sarakstā, un tad jūs nevarēsit ne kredītu ņemt, ne izbraukt no valsts.”

Konflikts maksas dēļ

Nams Enerģētiķu ielā 6 Salaspilī nav nekāds mazais, tajā dzīvo vairāk nekā 170 ģimeņu. Pirms dažiem gadiem pilsētas dome ar varu piespieda iedzīvotājus pārņemt mājas pašu valdījumā un izveidot dzīvokļu saimnieku biedrības. Tie, kas varēja, sāka mājokļus apsaimniekot paši, citi nolīga apsaimniekošanas komercuzņēmumus. Enerģētiķu ielas nama iedzīvotāji savus dzīvokļus uzticēja jaunajai firmai Dzīvoklis S, kas būtībā bija izveidota uz likvidētās municipālās namu pārvaldes bāzes.

– Pagājušajā gadā šis uzņēmums nolēma mums maksu par apsaimniekošanu palielināt līdz 28 santīmiem, bet mēs tam nepiekritām, – stāsta Roza, dzīvokļu īpašnieku biedrības valdes locekle.

Kam pieder mājas uzkrājumi?

Beidzot dzīvokļu saimnieki sadumpojās. Viņi atcerējās, ka nav saņēmuši no pārvaldnieka kaut cik skaidru pārskatu par iepriekšējā gadā paveikto, nav manījuši, ka mājā būtu veikti nopietni remonta darbi. Saņemot kārtējos rēķinus ar prāvo maksu par apsaimniekošanu, īpašnieku biedrības pacietības mērs bija pilns.

– Mēs nolēmām, ka laiks mainīt apsaimniekotāji. Uzaicinājām jaunu firmu – Rīgas namu apsaimniekotājs, un no 1. jūnija esam tās klienti, – stāsta Roza.

Nu tik varētu dzīvot un priecāties, bet nekā! Izrādījās, ka daļa dzīvokļu saimnieku, kas bija neapmierināti ar vecā apsaimniekotāja darbu, pirms pāriešanas pie jaunā nebija samaksājuši uzņēmumam Dzīvoklis S remonta uzkrājumu rēķinus.

– Tagad firma apgalvo, ka mēs šo naudu esot tai palikuši parādā, – saka Roza. – Vai tas ir taisnīgi? Remonta uzkrājumi pieder mājai, tāpēc uzskatām, ka Dzīvoklim S neko neesam parādā.

To, ka 30 dzīvokļu parāds ir pamatots, būtu vajadzējis pierādīt tiesā, bet apsaimniekotājs rīkojās citādi – uzsūtīja bijušajiem klientiem parādu piedzīšanas firmu Paus consults.

Iedzīvotāji nepadodas

Pēc mājas iemītnieku teiktā, firmas darbinieki gandrīz katru dienu viņiem zvana un draud ar visdažādākajiem sodiem. Reizē gluži neticami pieaugusi parāda summa – tiem 5–7 latiem, ko katrs dzīvoklis it kā bija palicis parādā bijušajam apsaimniekotājam, firma pierakstījusi vēl pa 25 latiem. Kad sašutušie iedzīvotāji centās noskaidrot, ko tas nozīmē, viņiem paskaidroja, ka tā ir maksa par parādu piedzīšanas firmas pakalpojumiem.

Daži iedzīvotāji padevās un samaksāja visu apšaubāmā parāda summu, citi stingri palika pie sava: „Mēs Dzīvoklim S neko neesam parādā!”

– Mums šķiet, ka iepriekšējais apsaimniekotājs rīkojas negodīgi, – saka Roza. – Tā nolīgtie cilvēki pastāvīgi bojā mums nervus. Gribētos zināt, kā šai situācijā rīkoties.

Tikai uz tiesu!

Salaspils domes deputāte Olga Pāvulīte, kas kopā ar mums pabija Enerģētiķu ielā, uzskata, ka firma Dzīvoklis S izmanto nekorektu parāda piedzīšanas paņēmienu. Deputātes teikto apstiprina arī aģentūras Rīgas mājoklis juridiskais konsultants Jānis Balodis:

– Apsaimniekotājs izmanto pret iedzīvotājiem psiholoģiskā uzbrukuma paņēmienu, faktiski nodarbojas ar iebiedēšanu. Iedzīvotājiem jāsaprot: ja viņi ir pārliecināti par savu taisnību, strīdīgais parāds firmai būs jāatdod tikai tad, ja tiesa pieņems attiecīgu lēmumu! Pagaidām šķiet, ka Enerģētiķu ielā 6 izcēlies visparastākais civilstrīds, cilvēki nespēj vienoties, un tiesa ir tā vienīgā vieta, kur Dzīvoklis S var pierādīt savu pretenziju pamatotību. Jūs sakāt, ka parādu piedzīšanas firma katru dzīvokli „apbalvojusi” ar 25 latus lielu papildu rēķinu? Arī tas ir nelikumīgi.

Pirmkārt, Rozai un viņas biedriem jāvēršas firmā Paus consults un jāuzzina, uz kāda pamata tā darbojas, vai tai ir līgums ar SIA Dzīvoklis S un kas šajā līgumā rakstīts. Ja līguma nav, ar tiem cilvēkiem vispār nevajag runāt! Taču arī līgums nedod firmai tiesības strīdīgo parādu piedzīt vienkārši tāpat, bez tiesas sprieduma, turklāt vēl pielikt klāt savus „uzcenojumus”. Lai iedzīvotāji nepievērš nekādu uzmanību zvaniem un nebaidās. Ja viņiem vajadzīga papildu konsultācija, laipni lūdzam, mūsu aģentūra jau sen palīdz ne tikai Rīgas, bet arī visa Rīgas rajona iedzīvotājiem.

Dzīvokļu īpašnieku biedrības pusē ir arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Centra eksperte Sanita Bikseniece situāciju komentēja šādi:

– Diemžēl, tādu kantoru kā Paus consults darbību likumi Latvijā neregulē. Viņi var prasīt par saviem pakalpojumiem gan 25, gan 100 latus – tas ir absurdi, bet nav aizliegts. Galvenais ir tas, ka parāda esamību uzņēmums Dzīvoklis S var pierādīt tikai tiesas ceļā. Bet šķiet, ka apsaimniekotājam nav tādas vēlēšanās vai pārliecības par savu taisnību, tāpēc arī tas īsteno spiediena taktiku.

Vaicāta, kā aizsargāties pret parādu piedzinēju patvaļu, Sanita Bikseniece paskaidroja:

– Iedzīvotājiem vajag uzrakstīt šai kompānijai iesniegumu, norādot, ka viņi nepiekrīt parāda summai. Vēlams saglabāt ar saņēmējfirmas zīmogu apstiprinātu dokumenta kopiju, tad, ja lieta nonāks tiesā, cilvēkiem būs neapstrīdams pierādījums, ka viņi kopš pirmās dienas ir apstrīdējuši pašu parāda esamības faktu.

Numuru arhīvs: spied un lasi!